Rüya yorumu

Dijital - Görsel, denetleyici ve kinestetik altyapısına karşı kim?

Pin
Send
Share
Send
Send


Bilgiyi nasıl algılayıp işlediğine bağlı olarak tüm insanlar geleneksel olarak 3 kategoriye ayrılır: işitsel, görsel, kinestetik. Her ne kadar sadece üç kanal olduğuna inanılıyor olsa da, gerçekte hala dördüncü bir tane var - iç ya da dijital olan. İkinci tipe ait olan kişi dijitaldir ve aşağıdaki makale daha ayrıntılı olarak anlatacaktır. Ama önce, dışarıdan nasıl bilgi aldığımız hakkında konuşalım.

Bilgi algılama türleri, özellikleri

Her şeyden önce, bir insanın neden hangi tipe ait olduğunu bilmesi gerektiğini neden anlamalısınız? Bu bilgi ona yaşamında nasıl yardımcı olabilir? Toplamda 4 ana algı türü vardır:

 • görsel - görüş alanı;
 • işitsel - duyma organları nedeniyle;
 • kinestetik - burada duyular katılıyor;
 • dijital düşünme kullanılır.

Hangi duyusal sistemin en gelişmiş olduğuna bağlı olarak, kişi dünyayı gözler, kulaklar, dokunsal duyumlar veya mantıksal bilgiler kullanarak algılar.

Diğer sistemlerin hiç dahil edilmediği şekilde olamaz, ancak bunlardan biri kesinlikle geçerlidir. Daha sonra düşünme sürecini başlatır, ilk itici gücü temsil eder, diğer zihinsel süreçleri kışkırtır: hafıza, görselleştirme, hayal gücü.

Örneğin, yumuşak bir kedi kürkü hayal etmeniz önerilir:

 1. Görsel algı türüne sahip olan kişi, hayvanın kendisinin temsil ettiği ilk şeydir ve ancak ondan sonra ne kadar hoş bir yün örtü olduğunu hatırlar.
 2. Ses - hayvanın çıkardığı sesleri üretir ve ancak o zaman diğer duygulara dönüşür.
 3. Kinesthet, yumuşak bir kürkün derisine nasıl dokunduğunu anında hissedecek, bunun ardından bir kedinin görüntüsü kafasında görünecektir.
 4. Dijital, zihinsel olarak nesnenin adını (kedi) konuşmalıdır, iç konuşma onun imgeleminde imajını ve kürkünü yeniden yaratmasına yardımcı olacaktır.

Dört ayaklı bir evcil hayvan hayal edebileceğimizi görüyoruz, ancak bazı insanlar için görüntü derhal başa çıkacak, bazıları için ise baskın sistemi yardımı ile çoğaltılacak. Başlangıç ​​sistemi sayesinde uyarıcı madde beyindeki bir görüntüye dönüşür. Buna göre, sevdiklerinizin yanı sıra kendiniz hakkında daha iyi bir anlayış öğrenmek ve hangi formda daha hızlı ve daha kaliteli bir şekilde öğrenileceğini anlamak istiyorsanız - algı türlerini bilmeniz gerekecektir.

Bilgi algısının karakteristik tipleri

Karakteristik özellikleri ile tüm tipleri daha ayrıntılı olarak ele alalım.

görseller

Bu tür insanlar yüz ifadelerine şiddetle ihanet ediyorlar. Örneğin, hafızasında bir veya başka bir olayı yeniden oluşturmaya çalıştıklarında, gözleri sol üst köşeye döner. Ve eğer sağa bakarlarsa, hayal gücünde gelecekteki olayların bir resmi yaratılır.

Görselleri tespit etmeyi sağlayan önemli işaretlerden biri, mesafeye dönüşen ufuk bir bakış varlığıdır. İlginçtir ki, bu tür bilgi algılamasının temsilcileri samimiyetsizlikten en kolay şekilde yakalanır. Gözleri size bu konuda yardımcı olacaktır:

 • Belirli bir soru sorar ve görünümün hemen sağa doğru ilerlediğini görürseniz - yalan söylediğinizden emin olabilirsiniz. Adam geleceği hakkında düşünmeye başladı ve hayal gücünde gerçekte asla gerçekleşmeyen bir şey yarattı.
 • Ve eğer gözler sola bakarsa - muhatap gerekli bilgileri hatıralarından alır.

Görseller en çok dünyanın görünür kısmıyla ilgileniyor. Onlarla iletişim kurarak, açıklayıcı kelimeler kullanmanız gerekir. Ayrıca hızlı bir şekilde konuşmalarına, aktif olarak hareket etmelerine, ellerindeki havadaki görüntüleri oluşturmasına ve yüz ifadelerini aktif olarak kullanmasına izin verilir.

Görsel, kendi gözleriyle görebildiklerini en güçlü şekilde algılar. Bu nedenle, konuşmacısının ifadesine ve yalnızca o zaman konuşma tonuna veya tarzına daha fazla dikkat edecektir. Konuşma sırasında ona bakmak önemlidir; böylece konuşmanın sizin için tamamen ilgi çekici olmadığını düşünmez.

Ek olarak, görseller görünüme odaklanır: bir insanın doğruluğunu, imajını, makyajını, saç rengini ve ona ne kadar yaklaştığını değerlendirir.

İnsan-görsellere en iyi şekilde bilgi, görüntü şeklinde gelir. Hayallerinde kendilerine anlattıkları hakkında çeşitli resimler oluşturmak kolaydır. Görevi kolaylaştırmak için, bu tür bir düşüncenin özelliği olan kavramları uygulamanız gerekir. Bunlar aşağıdaki kelimeler:

 • görmek için;
 • bak;
 • bir göz atın;
 • bir bakalım;
 • Dikkat et vb.

Görsel aynı zamanda benzer ifadeleri kullanır:

 • kendini hayal et;
 • bir göz at
 • Bunun böyle göründüğünü not etmek gerekir;
 • Ne dediğini anlıyorum;
 • başkaları tarafından ne demek istediğime bak.

Ve hala çeşitli tanımlayıcı terimlere atıfta bulunursanız, kiminle uğraştığınıza şüphe yoktur.

Audialy

Ve bu insanlar dünya hakkında sesler aracılığıyla bilgi edinirler. İşitmelere hükmediyorlar ve çoğunlukla iletişim becerilerini geliştirdiler. Müzik, izleyiciye gerçek bir zevk verir, sürekli radyo dinler, TV, uzun süre sessiz kalamazlar.

Bu tür bireyler, kendi hafızalarına daha fazla güvenerek hiçbir şey yazmayı sevmezler. Aynı zamanda, her zaman nefesi altında bir şeyler mırıldanır, daha iyi farkındalık ve ezberlemek için bir sesle konuşurlar. Bir sohbette, işitsel, görselin aksine, gözlerine bakmayacak, onun kulağına koordine etmeyi tercih edecek.

Ve iletişimde aşağıdaki ifadeleri kullanır:

 • "Beni dinle"
 • “Bunu bana neden söylüyorsun?”
 • "Bu kulağa çekici geliyor."
 • "Bana çok şey söyleyecek."

Yani, ton, ses ve ses tınılarını ifade eder.

Audila'yı temiz suya getirmek için ona bir soru sormanız ve ardından reaksiyonu izlemeniz gerekir. Bir şeyi hatırlayarak, aşağıdaki ifadeleri kullanarak görüntüye değil, ses bileşenine odaklanır:

 • “Bana nasıl söylendi?”;
 • “Bunu duydum…”;
 • “Onun fikrini duymak ilginçti” ve benzerleri.

Aslanın bilgi paylaşımını sesler yoluyla algılayan bir kişiyle iletişim kurarken, sesli kelimeler kullanmanız gerekir. Ayrıca sesinizin tınısı, tonlaması, kelimelerin telaffuz hızına da dikkat edin. İşitselliğin, konuşmanın konusu hakkında çok fazla düşünmediğini, nasıl konuşacağınızı unutmayın.

Yüz ifadelerine odaklanmadan konuşmayı algılar. Yeteri kadar kelime ve gerçeği var, ancak hiçbir ayrıntıya ihtiyacı yok.

kinestetiki

Bu insan kategorisine en çok, duygularla desteklenen hassas deneyimler rehberlik eder. Hafızasında, duyular, hareketler, aroma en iyi şekilde korunur ve ayrıca duyulara da dikkat eder.

Buna göre, iletişim kurarken, sıcak / soğuk, yerçekimi / hafiflik ile ilgili ifadeler kullanacaklardır. Örneğin, kinestetikten benzer bir şey duyabilirsiniz:

 • “O kadar heyecanlandım ki, başım ağırdı ve cildim tüylerimi diken diken etmeye başladı”;
 • “Vücudumda soğuk bir ter çıkması beni çok korkuttu”;
 • "Beni titretti."

Kinestetiğin konuştuklarına dokunabilmesi önemlidir. Ayrıca diğer kişiyle fiziksel yakınlığa ihtiyaçları var. İletişim kurarken, size mümkün olduğu kadar yakın olacaklardır ve dokunma fırsatını kaçırmayacaklardır. Tek bir yerde durup dikkatle dinlemek, böyle bir insan için neredeyse imkansız bir iştir.

Kinestetiğin sizi daha iyi anlamasını istiyorsanız - duygu ve duyguları ifade eden kelimeler kullanın. Ve ondan anında bir karar beklemeyin, zaman alacak. Kelimenin tam anlamıyla kinestetiğin “bağırsaklarında hissetmek” anlamında olması nedeniyle doğru yönde hareket ediyorlar.

Kinestetikle etkileşime girdiğinizi biliyorsanız, o zaman size dokunmasına izin verin - böylece daha çabuk iletişim kurar. Ayrıca, bazı psikologlar, bu tür insanların çevredeki alanın sıcaklığından büyük ölçüde etkilendiğine inanmaktadır. Bu nedenle, odanın çok sıcak veya soğuk olmamasına önceden dikkat etmek gerekir.

Bu kadar görsel, işitsel, kinestetik olanlarla ilgilendikten sonra, son kategoriye - dijital denir.

digitaly

Dijital, mantıksal, şematik düşünme ile karakterize olan bir kişidir. Bilgi onun tarafından ilke olarak algılanır: mantıklı veya değil. Kelimenin kendisi, “dijital” in “dijital” olduğu İngilizce dilinden gelir.

Bu tipin bir temsilcisi her zaman kendisine söylenenlere mantığın varlığını kurmaya çalışıyor. Ayrıca, cihazın sürecini, neden böyle çalışıp çalışmadığını, neden gerekli olduğunu da anlamaya çalışıyor.

Dijital halk kitlesi, daha güçlü cinsiyetin temsilcileridir. Çevredeki gerçeklik, nedensel ilişkiler, şemalar, formüller ve işlevsellik yoluyla onlar tarafından algılanır.

Bu tür bir algı algısına sahip olan bir kişinin onu doğumdan almadığı, ancak zaten yetişkin olduğu zaman, kendisinin geliştirdiği ilginçtir. Dijital kanalın, çocuklukta veya yetişkinlikte meydana gelen psikolojik şoklardan muzdarip olduktan sonra aktif hale geldiği görülmektedir.

Bazı psikologlar, dijitalin aynı zamanda ruhlarının baş edemediği bir şeyi görebileceği, duyabildiği ve hissedebildiği görüşünü ifade eder. Ve kendini savunma amacıyla, tüm sesler, görüntüler ve duygular korku ya da endişe yaratmaya muktedir olmayan şemalarda değiştirildiği zaman, beyin özel bir moda girer.

Dijital ile iletişim kurduğunuzu nasıl anlarsınız? Bunun soğuk, duygusuz bir insan, kafasını bilgi dolu bir tür insan bilgisayarı olduğu izlenimini edinebilirsiniz. Ve beynindeki "raflardaki" tüm bilgileri özenle yerleştirir. Fakat gerçekte bu dış kabuğundan başka bir şey değildir ve gerçekte, dijital oldukça hassas ve savunmasız bir kişidir.

Başkalarıyla iletişimde sürekli olarak şu kelimeleri kullanır:

 • mantıklı;
 • Biliyorum;
 • sanırım;
 • dikkatlice ve benzeri.

Dijital insan, gerçekleri kolayca planlayan ve kullanan harika bir stratejist. Zor görevleri çözmede başarı elde ediyor. Bilgi acele ve telaşsız bir şekilde, onlar tarafından yavaş yavaş, mantıksal olarak ezberlenir ve işlenir.

Böyle ciddi bir süreç biraz zaman gerektirir. Buna göre, dijital birçok yeni fikri, durumu aynı anda algılayamaz ve çok sayıda insanla hemen tanışması zor olacaktır.

Böyle bir çalışanın etkili olabilmesi için, iyi tanımlanmış bir plana, son teslim tarihine ve özenle hazırlanma yeteneğine ihtiyacı var. Birisi kendi kişisel alanına girmeye çalışırsa, beklenmedik bir şekilde eylem planını değiştirirse, derhal cevaplanması gereken bir soruyu sorarsa kesinlikle bundan hoşlanmayacaktır. Acele gelen çok yorgun.

“Dijital” teriminin yaklaşık 15-20 yıl önce nispeten yakın bir zamanda getirilmiş olması dikkat çekicidir. Bundan önce, tüm insanlar sadece 3 tür bilgi algısına ayrıldı.

Ne tür olduğunuzu bilmek ilginç mi? Aşağıdaki videoda sınava girmeyi öneriyorum:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send