Rüya yorumu

İşareti: eğreltiotu yaprakları büküm aşağıya

Pin
Send
Share
Send
Send


Yaz aylarında mantar toplayıcıları için güzel bir işaret var: eğreltiotunun yaprakları aşağı doğru bükülür. Eğrelti otu göze çarpan bir bitkidir, yaprakları büyüktür ve hangi pozisyonda oldukları hemen görülür. Bu işaret ne anlama geliyor, arkasında bilimsel bir mantık var mı, ne zaman inanılabilir ve ne zaman inanılamaz?

Fern - hava durumu tahmini

Eğrelti otu ormanda yetişir, bu yüzden çoğunlukla mantar toplayıcıları tökezler, aşıklar meyveleri, avcıları ve tatilcileri alır. Doğaya kadar uzağa gitmek ve iyi bir güne güvenmek, ertesi gün veya birkaç saatte havanın ne olacağını anlamak çok önemlidir, bu nedenle bitkiler için havanın tahmin edilmesi gerçek bir yardımcıdır. İnsanlar izliyor, uzun zamandır eğreltiotu yaprakları aşağı çevirdiğini fark ettiler - için sıcak ve kurak hava. Berrak bir gökyüzüne güvenebilirsiniz!

Hidrometeoroloji merkezi bir eğrelti otunun yerini almayacak, ancak önümüzdeki gün hakkında bir fikir verecektir. Uzun vadede hava durumunu belirlemek için, sadece yakın bir gelecekte "işe yarıyor", oldukça işe yaramaz. Hava dışında, eğreltiotu yapraklarının davranışı hiçbir şey söylemez. Çiçek farklı bir konu, ancak farklı bir işaret.

Eğreltiotu, havayı diğer yöne değiştirirken görülebilir. Katlanmış eğreltiotu önce aniden onları düzeltmiş olsaydı - yakında yağmur yağacakAksi takdirde hava en azından bozulacak, gökyüzü bulutlarla kaplı olacak.

Sabahın erken saatlerinde eğrelteni izlemek mantıklı gelmiyor: ıslak ve serin bir geceden sonra henüz uyanmadı. Bitkiyi yönlendirin ve ertesi gün için ayarlayın. Havanın eğreltiotu ile belirlenmesi en iyisidir - sabah çiy kuruduğunda.

Bununla birlikte, eğrileştirilmiş tabakaların birçok yorumu vardır, ancak oldukça yakın olanlar.

  1. Fern yaprakları katlanmış - için yağmur olmadan kuru gün ve yetersiz akşam çiy ile.
  2. Ayrıca yaprakları aşağı doğru kıvrılır - yoğun ısıya. Güneş yanacak, şapka giymeyi unutmayın.
  3. Fern akşamları spun yaprakları - gece ve ertesi sabah yağmur yağmadan geçecek. Bugün hava durumu, daha önce de belirtildiği gibi, sabahları eğreltiotu tarafından daha iyi belirlenir.

Yağmurda eğreltiotu yaprakları hiçbir durumda bükülmeye başlamaz, bu nedenle ona bakmanın ve yağışın ne zaman durduğunu anlamaya çalışmanın bir anlamı yoktur.

Bitkilerin davranışı çevrenin durumuyla çok yakından ilgilidir, evrim onları değişen koşullara tepki göstermeye ve adapte olmaya zorladı. Uyarlanmamış - nesli tükenmiş. Bu nedenle, hemen hemen tüm bitkilere havayı "öngörmeyi" öğretir. Sadece neye tepki verdiklerini anlamak için gereklidir: sıcaklık, nem, gece ve gündüz veya tüm mevsimdeki değişim.

Biyoloji okulu dersinden, "nastia" (nastik hareketler) - bitkilerin parçalarının (yaprak, çiçeklenme, yaprakların) hava koşullarına bir tepki olarak hareketini, çevrenin durumunu hatırlayabiliriz. Photostrokes - ışıktaki bir değişiklik nedeniyle hareketler; örneğin, güneşten sonra dönen gölgede kapanan karahindiba ve ayçiçeği salkımları; termonastia - sıcaklık değişimlerinden hareketler, örneğin soğuk havalarda yere düşen safran çiçekleri; niktinastii - Geceleri "uyku modunda" bitkilerin geçişi.

Eğrelti otları, yapraklardan buharlaşmanın (ve eğrelti otlarının geniş yapraklarının) daha küçük ve nemden tasarruf etmenin daha kolay olduğu gölgeli yerlere bayılır. Eğrelti kuru hissettiğinde - kurumasını önlemek için yaprakları büker. Işıktaki değişiklikler (parlak güneş ışığı altında, sıcaklık ve buharlaşma daha yüksektir) ve havanın nemi, eğrelti otlarına yaprakların etrafını el ilanları yaparak yuvarlayarak bakımı ve değer vermesi gerektiğini söyler. Bir kişi bulutsuz gökyüzünü ve güneşi herhangi bir yardımcı olmadan, ancak havanın gözle görülür şekilde kuruyan bir kuruluğunu görür.

Gördüğünüz gibi bilimsel bir alâmettir. Ancak, ne yazık ki, kesinlikle güvenilir değil.

Omen ne zaman ve neden yalan söyleyebilir

Her eğrelti doğruyu söylemeyecek, kolayca karışabilir. Ne zaman aklına güvenmemelisin?

  • Açık alanlarda yetişen, onlar için alışılmadık, güneşe adapte olan eğrelti otları, daha kompakt büyür, yaprakları daha hafiftir - bu yüzden buharlaşmayı azaltırlar ve önümüzdeki kuru günde orman meslektaşlarından daha az hassas tepki verirler. Ne gereksiz bir hareket için çoktan hazırlandılar?
  • Bükülmüş eğreltiotu yaprağına iyi bakmaya değer. Diğerlerinden daha küçük ve daha hassas ise, belki de sadece genç bir çekim, hepsi salyangoz olarak görünür. Ek olarak, yukarı doğru bükülürler, kuru günden saklanan yapraklar aşağıya doğru sıkıştırılır.
  • Kapalı eğrelti otları çeşitleri hiç inanmıyorum. Sadece odanın içinde yaşayıp pilleri nasıl boğduğunuzu ve nemlendiricinin sokakta meydana gelenden daha fazla nasıl çalıştığını anlatmakla kalmaz, aynı zamanda özellikle pencere kenarında yaşam için türetilir ve orman atalarının becerilerinin çoğunu kaybetmişlerdir. .
  • Bahçe eğrelti otları hala iyi hava hissedebilir, ancak her zaman değil. Tahminlerinin doğruluğu, sulama tipine ve sıklığına bağlıdır. Sulama olmadan, yağmurdan önce bile kıvrılıp kururlar ve bol olduğu zaman, en sıcak günde yaprakları yuvarlayamazlar.
  • Suya yakın yaşayan eğrelti otlarının kuru hissetme olasılığı daha düşüktür. Gölgeli bir vadide daima serin ve nemlidir, neden endişelenmelisiniz? Havayı belirlemek için, güneşin olduğu her yerde, derelerden uzakta bir eğreltiotu seçmek daha iyidir.

Diğer durumlarda, eğreltiotu, doğa ile birleştirmek için harika bir günün güvenilir habercisidir.

Pin
Send
Share
Send
Send