Rüya yorumu

Sanguine, choleric, flegmatik, melankolik - her mizacın kendini nasıl gösterdiği

Pin
Send
Share
Send
Send


Sanguine, choleric, flegmatic, melankolik - bunlar 4 çeşit insan mizaçlarıdır. Mizaç bilgisinin son derece önemli olduğundan eminim, çünkü davranması ona, etrafındaki dünyaya tepkisi ve diğer insanlarla etkileşime girebilmesi. Aşağıdaki malzemede mizacınız ve sevdikleriniz hakkında her şeyi öğrenmeyi öneriyorum.

Mizaç: Nedir, performansı

Bugün, şu soruyu cevaplayamayacak birini bulmak muhtemelen zor: “Choleric, sanguine, balgamlı, melankolik - bu nedir?”. Ancak aynı zamanda çok az sayıda insan bu konuda tam bilgiye sahiptir, genellikle sadece genel bilgi ile sınırlıdır. Durumu düzeltmek için acilen gerekli!

Mizaç kavramı ile başlayalım. Bu nedir?

Psikolojide mizaç doğuştan, yani doğal psikofizyolojik özelliklerden en fazla etkilenen kişisel bir özellik olarak kabul edilir. mizaç Aynı zamanda zihinsel aktivitesinden - zihinsel işlemlerin yoğunluğu, hızı ve temposu nedeniyle bireysel kişilik özelliği olarak da hareket eder.

Mizaçların çoğu, üç alanda kendini gösterir:

 1. toplam faaliyette;
 2. motor küresinin göstergeleri;
 3. duygusallık.

Tüm 3 göstergeyi daha ayrıntılı olarak değerlendirin:

 • Analiz etmek toplam kişilik etkinliği Dış dünyayla (doğa ve toplum) etkileşiminin yoğunluğunun derecesine yardımcı olur. Bu noktada, iki sınır çizgisi durumu vardır: parlak tezahür eden uyuşukluktan, pasifliğe, aksine aşırı artan faaliyete, hızlı eylemlere ve tepkilere.
 • Motor (veya motor) etkinlik, hareketlerde, konuşma tarzında, dış mobilitede veya aksine durgunlukta, sosyalleşme veya izolasyonda hız ve keskinlik ile verilir.
 • Öğrenmek için bireyin duygusallığı hakkında hızlı değişen duygusal durumlar, çeşitli duygulara duyarlılık, zihinsel duyarlılık için mümkündür.

İnsan mizacına ilişkin öğretiler, antik çağlardan beri bilinmektedir. Ve her zaman fizyoloji ile ilişkilendirilmişlerdir. M.Ö. 5. yüzyılda antik çağın büyük şifacı Hipokrat, 4 tür mizacın (bugün hala kullandığımız) bir tanımını yapmıştır.

Belli bir mizaç tutumunun vücuttaki baskın sıvıya bağlı olduğuna inanıyordu:

 • Sanguine insanlarda kan;
 • choleric - safra;
 • balgamlı - mukus;
 • ve melankolik - siyah safra.

Hipokrat mizaçları yalnızca fizyoloji açısından ele aldı.

MS 18. yüzyılda, hipokratik mizaç çeşitleri ve dört psikolojik tip arasında bir benzetme yapıldı. Bu da, bu konunun derinlemesine çalışmasında başlangıç ​​noktasıydı. O günden bu güne önemli bir değişiklik olmadı. Ayrıca cholerik mizaç ile saldırganlık, sanguine mizaç ile yaşam sevgisini, pasifleşmeyle balgamlı mizaç ve melankolik mizacı ile melankolik ve alıcılıkla ilişkilendiririz.

Modern psikoloji altında bulur mizaç İçeriğinden bağımsız olarak, zihinsel aktivitenin özelliklerini etkileyen kararlı ve kararlı doğuştan kişilik özelliklerinin tezahürü.

Aşağıdaki özellikler mizaç ile ilgilidir:

 • dönüklük;
 • içe dönüklük;
 • reaksiyon hızı;
 • plastisite;
 • katılık.

Daha fazla ayrıntı düşünün.

kavramlar dışa dönüklük ve içe dönüklük İsviçreli psikolog ve filozof olan Carl Gustav Jung tarafından kullanılmaya başlandı. Onlara göre, bir bireyin tepkisinin ve aktivitesinin ne kadar dış etkenlere (dışa dönüklük) bağlı olduğunu veya derin psikolojik süreçler ve deneyimler (içe dönüklük) tarafından kışkırtıldığını belirlemek mümkündür. Dışa dönükler sanguine ve choleric, içe dönükler ise balgamlı ve melankoliktir.

Reaksiyon hızı - zihinsel süreçlerin ve zihinsel reaksiyonların gerçekleştiği hızı anlatır (hızlı zihin, konuşma hızı, jestler). Bu parametre, choleric, sanguine, melankolik traverslerde artar, balgamlı ve yorgun melankoliklerde azalır. Düşük hassasiyetli bir arka plana (sanguine ve choleric) karşı hızlı tepki veren bir kişi, balgamlı ve melankolik insanların düşüncelerinin akışını takip edemediğini anlamamaktadır. Sonuç olarak, ikinci kategorinin entelektüel verileri hakkında, insan ilişkileri, özellikle de iş dünyası üzerinde çok olumsuz etkisi olan, yanlış sonuçlar çıkarıldı.

Düşük aktivite - dış ve iç etki ve tahrişler (eleştirinin tezahürleri, rahatsız edici ifadeler, sesi yükseltme) ile ilgili istemsiz tepkiler derecesi gibi davranır. Bu koruma ve yönlendirme reaksiyonları otomatikleştirilmiştir. Sanguine ile daha aktif kollerik, inaktif balgamlı.

etkinlik - ona göre, engelleri aşmak için kullandığı ve hedeflerine ulaşmak için kullandığı bireyin enerji potansiyeli hakkında bilgi alıyoruz. Bu gösterge devamlılık, hedef odaklılık, dikkatin yoğunlaşması şeklinde kendini gösterir. Bu, hedeflere ulaşmaktan sorumlu olan mizacın temel özelliğidir.

Bu parametrede en aktif olanı baliktir, ancak düşük reaktiviteleri işe hızlı bir şekilde katılmanıza izin vermez. Balgamlı mizaç sahibi neredeyse hiç çalışmamaya karşı karşıya kalmaz. Choleric bireyleri aktiftir ancak reaktiviteye de sahiptirler. Sanguine oldukça aktif, ancak monoton aktivite ile hızlı bir şekilde yorgun. Melankolik aktif değil.

Reaktivitenin aktivite ile olan oranına göre, insan aktivitesini en çok neyin etkilediğini buluyoruz: dış veya iç koşullar - ruh hali, rastgele olaylar veya hedefler, niyetler, mahkumiyetler.

Plastisite ve rijitlik göstergeleri - yeteneği hakkında söyleyecektir dış etkenlere (plastisite) veya atıl davranışa (sertlik) esnek bir şekilde adapte olur. Sanguine bireyleri en yüksek plastikliğe sahiptir ve balgamlı, koliner ve melankolik katı olarak kabul edilir.

Duygusal heyecanlanma ile - öğrenecek Duygusal bir reaksiyonun gerçekleşmesi için gereken asgari etki ve hangi hızda gelişeceği hakkında. Sanguine, choleric ve melankolik duygusal yönden oldukça heyecan vericidir ve balgamlı insanların zayıf bir duygusallığı vardır.

Bireyin dış dünyayla (fiziksel ve sosyal) etkileşiminin yoğunluğundan ve hacminden etkilenen özel bir etkinlik kombinasyonunun yanı sıra, duygu derecesinin yanı sıra, mizacın bireysel özelliklerini de öğreniriz - "Davranışın dinamik yönleri".

Bilim adamları, bu parametrenin belirli bir fizyolojik temele sahip olduğuna, yani fizyolojik yapıların işleyişinin belirli özelliklerine sahip olduğuna inanıyorlar. Mizacın doğuştan olduğu da bilinir, tüm kişisel özelliklerin temelini, özellikle karakterini oluşturur. Ve sonraki mizaç göstergelerinin oluşumu altında karakterin belli özellikleri haline gelir.

Mizaç türleri ve özellikleri

Mizacın ne olduğunu anlayan ve aynı zamanda ana bileşenlerini tanıyan bir sanguine, choleric, phlegmatic, melankolik özelliklerini öğrenme zamanı.

iyimser kişi

Akademisyen Pavlov'a göre bu mizaç, hepsinin en “normal” i. Ve diğer tüm mizaçları bu normdan sapma olarak buldu.

Sanguine mizaç için güçlü ve çok hareketli bir sinir sistemi ile karakterizedir. Bu, artan çalışma kapasitesini ve sırayla çeşitli görevleri gerçekleştirme yeteneğini kışkırtır. Ayrıca, böyle bir birey yeni koşullara ve insanlara kolayca adapte olur. Aktif bir şekilde hareket eder, hayatında hızlıca, aktif yüz ifadeleri vardır, iyi jestler yapar.

Choleric’in yaptığı gibi, küçük şeyler yüzünden sinirlenmemesine izin veren yüksek bir hassasiyeti vardır. Aynı sebepten ötürü, etrafta başkalarının yüreklerini çok fazla almaz. Dış nesnelere iç deneyimlerden daha fazla önem veren tipik bir dışa dönüklüktür.

Sanguine insanları canlı ve etkileyici, dürtülerini (arzularını, tavalarını) gerçekleştirmek için sürekli çaba harcıyorlar. Ve hızlı kararları tercih ederek uzun süre şüpheyle kaybolma eğiliminde değillerdir. Bu nitelikler sayesinde toplum şartlarında en iyi adapte olmuş ve mükemmel hissi olarak adlandırılan sanguine insandır. Ancak, oldukça gelişmiş bir "Ego" nun yanı sıra, duygularını ve duygularını kontrol altına alma yeteneğine sahiptir. Bu tür insanların eylemleri her zaman kasıtlı ve rasyoneldir.

Sanguine insanlarının ideal çalışması insanlarla ilgilidir, ancak çok yakın temas içermemektedir. Yani, satıcı veya yöneticinin eseridir, ancak bir psikolog veya doktor değildir.

Bu tür bir mizacın temsilcileri, öğrenme için ortalama bir kabiliyete sahiptir, edinilen bilgi ve becerilerde yüzeyseldir. Aynısı diğer insanlarla etkileşim için de geçerlidir: sanguine hisleri de yüzeyseldir ve hızlı bir şekilde geçme eğilimindedir. Liderlik nitelikleri fena değil, aynı zamanda en iyisi değil. Çatışma durumlarında, problemi fiziksel sökme işlemi ile çözmek yerine “sudan kurumaya” çalışırlar.

asabi konu

Bu tür çok güçlü, ancak tamamen dengesiz bir sinir sistemine sahiptir (uyarma işlemlerinin inhibisyon işlemleri üzerindeki ağırlığı). Bu, artan duygusallığa ve dış etkenlere güçlü bir tepki verilmesine neden olur. Sinirsel süreçleri sanguine göre olduğundan daha hızlı ilerler, bu nedenle, kolinik insanlar hareketlerinde çok hızlı ve keskindir.

Sanguine gibi bir dışa dönüktür. Her zaman motiflerini, özellikle de parlak ifadesini ifade etmeye çalışır. Bir yerde sürekli gestiren ve her yöne bakan bir insan görürseniz, aktif yüz ifadelerine sahiptir - bilirsiniz, bu kesinlikle boğucu bir insandır.

Choleric şiddetle reaktif - yani, hızlı bir şekilde dış stimülasyona cevap verir. Bu kişilerin dikkatini çekmek çok zor değil. Genellikle zayıf uyaranlara bile aşırı tepki verirler. Sanguine göre biraz daha az sosyal olarak uyarlanabilir, bunun nedeni - diğerleri genellikle tepkilerini pek yeterli bulmazlar. Zayıf bir “Ego” var: duygularını ve dürtülerini kontrol etmeleri inanılmaz zor. Onlar irrasyonel düşünce yanı sıra, güçlü duygusallık ile karakterizedir.

Choleric ideal olarak medyada veya şov dünyasında çalışır, çünkü onlar harika oyunculardır. Ayrıca sıklıkla müzisyenler, sanatçılar ve yazarlar haline gelirler.

Yüzeysel bilgiye yatkın, genel bir teori değil. Aşık olarak, azıcık gösterirler, ama duyguları genellikle çabuk soğur. Bir ilişkide, belli bir dürtü, aşırı, sürekli yeni duygulara ihtiyaçları var. Diğer choleric ve sanguine ile bir çift oluşturmak en iyisidir. Balgamlı ve melankolik bu sıcak mizaçta duramaz.

Liderliğe eğilimli, ancak yine de, duygusallıklarının yanı sıra irrasyonel kararların artmasından büyük ölçüde etkilendi. Çatışmalarda, yaşlı insanlar bütün sigortalarını gösterirler ve sanguinin aksine sık sık yumruklarıyla ilgili sorunları çözerler.

phlegmatic kişi

Bu tür güçlü ama inert bir sinir sistemine sahiptir - yani, büyük zorluklarla denge durumundan çıkarılır. Bu insanlar, kendilerini yormayan uzun ve monoton bir aktivite için idealdir. Fakat başka bir şeye geçmek balgamatik değil.

Ağır sinir sistemi nedeniyle, genellikle davranışta olan eylemlerde olduğu gibi hafifçe engellendiği izlenimini veriyor. Aktif hareketler göstermiyor, yavaş hareket ediyor, çok çevik ve hızlı değil. Kişi böyle bir bilgiye uzun süredir böyle bir kişi tarafından ulaşıldığı izlenimini edinir. Bu özellikle duygusal tezahürler için geçerlidir.

Düşüncelerine daha fazla odaklanarak tipik bir içe dönük hareket eder. Flegmatik engelleme, uyarılma üzerinde hüküm sürdüğü için içsel dürtülerini kontrol eder ve duyguları sınırlar. Ancak etkilerini toplarlar: üst üste birkaç kez tutabilirler ve sonra dışarıda toplanan tüm öfkeler dışarı atılır.

Oldukça sosyal olarak adapte olmuş insanlar. Yaşamdaki tüm kararları yalnızca sağduyu, mantık ve herhangi bir duygu gölgesi olmadan etkilenir.

Bu tür bir mizacın temsilcilerinin kendileri için bireysel bir monoton aktivite seçmeleri teşvik edilir. Böylece mükemmel programcılar, finansörler, araştırmacılar, mühendisler vb. Olurlar.

Yeni bilgilerin uzun süreli asimilasyonuna ve aynı yavaş ilişkilerin kurulmasına eğilimli. Ancak, zaten bir insan için duygu geliştirmişlerse, çok uzun bir süre, belki de bir ömür boyu bile devam ederler. Halk arasında "yapışkan" olanlardan daha güçlü olan balgamatiktir. Aşk için en çok melankolik ve sanguine uygundurlar ve choleric ile birbirlerini zor anlarlar.

Neredeyse hiçbir liderlik becerisi yok. Çatışma durumlarında, yöntemi görmezden gelmeyi tercih ediyorlar - saldırganlık duygularını göstermiyorlar. Balgamlı hastayı diğer kişiye vurmak inanılmaz derecede zordur, ancak bu olursa, kurbanı kıskanmayacaksınız.

melancholiac

Choleric, sanguine ve phlegmatic türlerini çoktan tanıdık, sadece melankolik hakkında konuşmaya devam ediyor.

Melankolik sinir sistemi zayıftır, bu da duygusal nöbetlere karşı duyarlılıklarını gösterir. Uzun süreli stres yeteneğine sahip değiller ve dikkat dağıtıcı dikkatleri yüksek. Buna ek olarak, sıkışıp kalma, durumlar üzerinde durma, kendi içlerinde hakaret biriktirme eğilimindedirler.

Melankolinin belirli hedeflere kolayca (konsantre olma) odaklanması gerektiğini düşünmüş olabilirsiniz, ancak gerçekte, böyle bir kişi bir kez başarısız olursa, yeni girişimlerde bulunmayı bırakır.

Melankolik mizaç dış etkenlere en duyarlı olanıdır. Bu nedenle, bu tür insanlar diğer mizaç temsilcilerinin görünmez olduğunu fark eder. Genellikle harika empatiler olurlar.

Sinirsel süreçleri oldukça aktiftir, ancak çoğunlukla dışarıda değil kişinin içinde meydana gelirler. Dışsal olarak, bu tür bireyler, hafifçe inhibe edildikleri izlenimini yaratabilir, ancak, balgamlı insanların aksine, duygusal olarak aşırı yüklenmeleri de mümkündür. Melankolik insanlar, örneğin balgamatik gibi düşüncelerden ziyade duygularının çoğuna odaklanan benzersiz bir şekilde içe dönük insanlardır. Aynı zamanda aktif yüz ifadeleri ve gestülasyonları yoktur (veya duygularını dikkatle gizlerler).

Bu tür temsilciler zayıf bir "Ego" ya sahiptir. İfadeleri ile başa çıkmayı başarırlar, ancak kendi motivasyonlarına ve duygularına dayanamazlar. Örneğin, sabahları yeterince uyku alamazsanız, yataktan kalkmaya zorlamak için çok zordur.

Melankolik insanlar en az sosyal olarak uyarlanmış insanlardır. Diğerleriyle ilişki kurmaları zordur, ayrıca genellikle sosyal normları ve kuralları görmezden gelirler. Yeniye alışmak çok uzun zaman aldı. Ayrıca, bu tür bireyler artan endişe ile karakterize edilir: küçük dış uyaranlara bağlı olarak bile gergindirler. Bu nedenle, genellikle çeşitli korku ve fobilerden muzdariptir.

Melankolik, açıkça rasyonel choleric, duygularıyla baş edebilmek için. Sert gerginlik ve kesin tarihler olmadığı bireysel etkinliklerle uğraştığı görülüyor. Yaratıcı çalışma sadece harikadır, ama choleric insanlarda olduğu gibi davranmak değil, yeni bir tane yaratmak: tasarımcı, yönetmen, bilimsel figür.

Bu tür en eğitimlidir: bilgiyi hızlı bir şekilde kavrar, ancak uzun süre saklar. İlişkilerde, cinsel olmayan insanlar kendilerine en uygun olanlar - çünkü onları en az baskı yapanlar. Uzun süreli ilişkilerin sürdürülebilmesi.

Liderlik gelince, o zaman, melankolik ve onun için oldukça iyi özelliklere sahip olmasına rağmen, onun için ilginç değil. Çatışma durumlarında, gerçek duygularını yavaşlatmayı ve bastırmayı tercih ederler.

Şimdi kim sanguine, choleric, flegmatik, melankolik biri olduğunu ve kendilerini nasıl tezahür ettiklerini biliyorsunuz. Son olarak, doğada saf mizaç tiplerinin oldukça nadir olduğu belirtilmelidir. Kural olarak, birkaç türden bağlantı vardır.

Ve mizaç türünüzü bulmak için, aşağıdaki videoda sınava girmenizi öneririm:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send