Rüya yorumu

İşareti: karahindiba salkım günleri kapandıysa

Pin
Send
Share
Send
Send


Karahindiba çiçekleri gün boyunca kapalı ise - ne bir işaret? Bitkilerin davranışlarıyla genel olarak ne öngörülebilir? Çok fazla çıkıyor (ve genellikle doğada olanlar için bu bir haber değil).

İnsanoğlu, onları gözlemlemeye başladığı andan itibaren bitkilerin havasını nasıl tahmin edeceğini öğrendi. Yaban hayatı kötü hava koşullarından saklanmak için kendini kurtarmaya çalışıyor. Yaz sakinlerinin bunu açıklamasına gerek yok, çiçeklik üzerinde bir Hidrometeoroloji Merkezi olduğunu biliyorlar.

Karahindiba, sıcaklığın ve gelecek tatillerin ilk habercilerinden biri olan yaz başında çiçek açar. Gün boyunca - çimde, akşamları ve geceleri kabarık sarı lekeler, sallanan çiçeklenme. Karahindiba gündüzleri açıp geceleri yaprakları toplayan bitkilerden biridir, bu nedenle zamanı belli bir doğruluk derecesiyle tahmin edebilirsiniz (şafak vaktinde, günbatımında şafak vaktinde olduğunu biliyorsanız).

Ya karahindiba gün içinde kapanırsa? Bir işaret diyor ki: yağmur yağacak. Doğada iseniz faydalı tahmin!

Omens çeşitleri

  • beyaz ve kabarık bir top aşamasında karahindiba yağmurdan önce Rüzgarın tohumları parçalamasına izin vermeyecek. Ve kasten patlatmak bile işe yaramaz;
  • gökyüzü bulutlu olsa bile, karahindiba yaprakları toplayamamışsa - yağmur yağmayacak;
  • karahindiba önümüzdeki kapatır soğumaya.

Karahindibalar olgunluğa ulaştığında (söylemek istediğim - hayat bilgeliği) ve sarı halkalardan beyaz toplara dönüştüğü zaman, üzerlerine yağmur yağdırmak sadece katlanmış / açık yapraklarıyla değil, paraşütle tohum isteyerek serbest bırakıp bırakmamaları da mümkündür. Yağmurda tüyler ıslanır ve uzaklara uçmazlar ve karahindiba tohumlarını mümkün olduğu kadar geniş bir alana yaymaları önemlidir.

Hepsi değil, fakat birçok doku bazı bilimsel yapılara dayanmaktadır. Karahindiba ile anlaşma nedir?

Böyle bir şey var: nastias (nastik hareketler) - hava koşullarına ve çevrenin genel durumuna bağlı olarak yaprakların, çiçeklerin, bitkilerin yapraklarının hareketi. Güneşi çeviren ayçiçeği harika bir örnektir.

Diğerlerinin yanı sıra vardır:

  • Thermonastia - sıcaklık değişimlerinden dolayı hareket;
  • Fotoonastia - ışıktaki değişimin neden olduğu hareket.
  • Nitinastii - gece, bitkilerin "uykuya dalması", sıcaklık ve ışık hem de eşzamanlı bir değişiklik tarafından kışkırtılan hareket.

Bu yüzden fotopatta karahindiba görülür, yani yaprakları parlak ışıkta açar. Kokulu tütün çiçekleri, karanlıkta açık, tersi davranır.

Aynı zamanda sıcaklık karahindiba etkilemez. Ve yaprakları toplar, çünkü gecenin yaklaşımını “hissettiği” için değil, daha az ışık olması nedeniyle. Doğada, onlar bir ve aynıdır: gün ışığa eşittir, gece karanlığa eşittir.

Gökyüzü bulutlu olduğunda hariç. Karahindiba yeterli ışık değil ve çiçeklenme sıkıştırır. Buradan omen kaynaklı. Aynı davranışı olan diğer bitkiler: hindiba ve patates (çiçek açtığında, elbette). Bir karahindiba kasvetli bir havada bir lamba parla - ve yavaş yavaş açılacaktır.

Karahindiba hala dışarısı oldukça soğuk olduğunda çiçek açar, bu yüzden içlerinden biri soğuk bir çırpıda kötü danışmanlar. Neme tepki göstermezler. Daha doğrusu, belki ve tepki, ancak insanların görebilmesi için değil.

Tabela, büyük ölçüde, bilimsel olarak işe yarıyor: gökyüzü, karahindibaları salkımları kapatacak kadar uzun süre bulutlar ile kaplıysa (bunu anında yapmazlarsa), yağmur yağması muhtemeldir. Şemsiyelere saklan veya uzan.

Karahindiba Barometreleri şu durumlarda çalışmaz veya hatalarla çalışmaz:

  1. Akşam geliyor Bazı bölgelerde, karahindiba, öğleden sonraları çiçeklenme saatini üçe kadar kapatmaya başlar.
  2. Karahindiba kalın gölgede büyür. Fakat orada, bir kural olarak, genellikle zorlukla çiçek açarlar.

Bizim için üç saat tam hızıyla devam ediyor, karahindiba ise neredeyse tarafa gitme zamanı geldi. Ama aynı zamanda daha erken “ayağa kalkarlar”: yaz aylarında - sabah saat altı civarında. Bu andan itibaren günleri başlıyor, aynı andan itibaren takip edebiliyor: yağmura doğru çiçek açacak mı yoksa toplanmayacak mı?

Yakında karahindiba yoksa yağmur, çiğdemlerin davranışlarından dolayı öngörülebilir: soğuk bir çırpıda yaprakları toplar ve yağmurdan önce sıcaklık düşer. Isıdaki yonca bir araya gelir ve yaprakları düşürür, soğuduğunda normal pozisyonunda düzleşir. Bitkiler kendimizi daha çok hissediyor!

Ancak, basınçtaki bir değişikliğe (hızlı bir yağmurun vazgeçilmez bir işareti) duyarlı bir şekilde tepki verecek bir çimenlik veya çiçeğin farkında değiliz. Yazık! Şimdilik karahindiba ile yapacağız.

Pin
Send
Share
Send
Send