Rüya yorumu

Citrine taşı: karakteristik, iyileştirici ve büyülü yetenekler

Pin
Send
Share
Send
Send


Sitrin taşı altın rengi ve parlak parıltısı nedeniyle diğer minerallerden farklıdır. Mineral, iyileştirici özellikleri pahasına sihirbazların ve ezoteriklerin dikkatini çekmenin yanı sıra zor bir kadere sahiptir. Bu yazıda size mücevherin detaylı bir incelemesini sunuyoruz.

Tarihsel bilgi

Sitrin altın rengi bir kuvars çeşididir. Benzer minerallerden göze çarpıyor: şeffaf, pembe ve dumanlı kuvars, kaya kristali kristalleri, ametist ve morion.

Geminin adı Latince "turunçgiller" - yani "limon, limon rengi" kelimesinden oluşur. İlk defa 1747'de bilim adamı kimyacı ve mineralog Valerius tarafından resmen kuruldu. Bu tarihe kadar, taş açık bir bilimsel tanımdan yoksundu, bu yüzden her zaman topazlarla karıştırılmıştı.

Bu güne kadar gayri resmi olarak sitrine "Spanish topaz" veya "Bohemian topaz" denir. Kullanılan isimlerden bir diğeri de "altın topaz" dır.

Bununla birlikte, iki mineral arasında bir fark vardır. Böylece, doğal topaz daha katı, yoğundur ve pleokroizm daha belirgindir - farklı konumlardan bakıldığında gölgeleri değiştirme özelliği.

19. ve 20. yüzyıllarda, maden tüccarlar, soylular ve onurlarla çok popülerdi. Altınla çerçevelendi ve ondan sonra kişisel ve resmi evraklarla mühürlenen bir mühür yarattı.

İlginç bilgiler Antik Yunanistan ve Roma’da antik dönemde, sitrin sahibine hak sahibi olduğuna inanılıyordu. Bu beceri, daha çok politikacılar ve konuşmacılar tarafından kullanıldığı için çok önemliydi.

Madencilik siteleri

Altın topaz oldukça nadir minerallerdir.

Ana maden yataklarından:

 • Amerika Birleşik Devletleri;
 • Brezilya;
 • Fransa;
 • İspanya;
 • Kazakistan;
 • Madagaskar Adaları;
 • Polonya - Burada az miktarda taş birikintisi var;
 • Rusya Federasyonu, dünya takı pazarına sitrin ana tedarikçisidir. Perm bölgesinde mayınlılar. Bu bölgede, en ünlüsü Olkhovka nehrinin yakınındaki bölge olan yarı kıymetli taş birikintileri vardır.

Taşların renk değişimleri

Kristalin içinde bu kadar şaşırtıcı bir güneş gölgesi, içinde demir safsızlıklarının bulunması ile sağlanır.

Renk özellikleri için sitrinlerin belirli bir sınıflandırması vardır:

 • soluk sarı taşlar - en yaygın olanı. Rusya'da, Urallar bölgesi onlar açısından zengindir ve dünyada bu mineraller Madagaskar adasında, İspanya, Brezilya ve Fransa'da bulunur;
 • altın sarısı sitrin - Ukrayna'da mayınlı (Volodarsk-Volynskoye tarlası). Bu renk, dumanlı kristaller ısıl işleme tabi tutulduğunda elde edilir;
 • bal ve parlak turuncu taşlar - özel bir değere sahip. Aynı tür şarap içkilerine benzer şekilde "Madera" olarak adlandırılırlar. Parlak ve sulu renk kuvarsın ısıl işlemini sağlar;
 • yeşilimsi sarı taşlar - kuyumculuk endüstrisinde çok şikayetçi değil, çünkü güneş ışığına veya sıcaklık değişimlerine maruz kaldıklarında renklerini kaybetme eğilimindedirler;
 • Ametrine - bu tür kristaller, altın topazın ametistlere (Brezilya ve Bolivya) bitişik olduğu bölgelerde çıkar. Oldukça pahalı olmalarına rağmen, hızla kuyumcular arasında popüler olmaya başladılar. Ametrinlere bu kadar yüksek bir talep sahte olma sıklığına neden olmaktadır. Aslına bakarsanız orijinali yapay bir taştan ayırmak kolaydır: ikinci durumda renkler arasında net bir sınır vardır. Ancak bu özellik açısından gerçek taşlar farklı değildir;
 • başka tür bir sitrin - emprenye ilavesi ile birlikte sarı saydam kristaller. Onlar yosunlu sitrinler denir ve çok paraya mal.

Sitrin iyileştirici özellikleri

Mineralin iyileştirici yetenekleri öncelikle Svadhisthana (cinsel çakra) ve Manipura (solar pleksus çakrası) ile ilişkilidir. Kristal, vücutta bulunan tüm organları listelenen enerji merkezleri düzeyinde etkiler. Özellikle, bunlar:

 • böbrekler (ve bir bütün olarak bütün ürogenital sistem);
 • ince ve kalın bağırsağın alanı;
 • ciğeri;
 • dalak;
 • pankreas ile mide.

Ek olarak, mineral, erken aşamalarda, omurga ile ilgili bazı sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Örneğin, bir intervertebral fıtık varlığında ağrıyı azaltır ve ilaçların etkisini artırır.

Citrine, sahibinin kişisel enerjisini arttırdı. Bu nedenle zihinsel aktiviteyi geliştirir, reaksiyonu hızlandırır, açık ve sağlıklı bir düşünce sunar. "İspanyol topaz" ile mücevher giymek bir kişi daha hızlı düşünmeye başlayacak, ayrıca gereksiz olan her şeyin aklını temizleyecektir.

Dikkat çekici, sitrinlerin iyileştirici yetenekleri:

 • Kristal, hastaların ve yaralıların iyileşme sürecini hızlandırır (buna psikolojik şok yaşayanlar da dahildir);
 • litoterapide, altın topazın kendi enerjisinden yoksun olduğuna inanılır, ancak sahibinin hızla canlılık kazanmasına yardımcı olur;
 • sürekli yorgunluğu giderir;
 • Mücevher enerjisinin ana etkisi, ikinci ve üçüncü enerji merkezlerini içerir. Buna dayanarak, eğer kadın bireyler sitrin ürününü kullanmaya başlarlarsa, gebelik olasılığını artıracaklardır. Artı, olumlu seyrine katkıda bulunacak ve doğum sürecini kolaylaştıracak;
 • “Bohem Topazlar” zayıf konuşan çocuklara büyük faydalar sağlıyor. Kekemelikten ve diğer konuşma kusurlarından uzak dururlar, ancak sadece hafif form koşulları altında. Gem, bebeğin konuşma işlevlerini on veya on yaşına kadar etkiler.

Sitrin büyülü özellikleri nelerdir?

Bir taşın bir insana verebileceği temel yetenek onu daha sosyal hale getirmek. Ek olarak, büyü kristalinin gücü karizma katacak, kendi gücünüze güvenecek, tüm sahiplerine kişisel bir cazibe kazandıracak.

Gem kişisel bağlantılar kurar, rakibinizi bu noktaya getirmeye yardımcı olur ve ayrıca bir anlaşmazlık veya anlaşmazlık kazanır. Bu özelliklerden dolayı iş adamları, satış yöneticileri, brokerler ve sürekli olarak insanlarla iletişim kuranlar arasında talep var.

Ancak sitrin çok okunaklı değildir. Bu nedenle, onunla birlikte olan ürünler hem dürüst insanlara hem de dolandırıcılara, saf bireylerde güven bölgesine girmelerinde yardımcı olacaktır.

Külçe dişil yin enerjisine sahiptir. Buna göre, ortamını değil taşıyıcının kendisini etkiler. Olumlu özelliklere odaklanarak, olumsuz tarafı etkisiz hale getirecek şekilde karakteri değiştirin.

Mesleki faaliyetlerle ilgili olarak, İspanyolca topaz en iyi görme, güçlü bir el ve mücevherle çalışmak önemli olduğunda, uygulamalı çalışma yapan profesyoneller için en uygun olanıdır. Bu nedenle kuyumcular, gravürciler, saatçiler ve cerrahlar güvenle mücevher takabilirler.

İlginç bilgiler Afrika'nın orijinal popülasyonları ve Güney Amerika ülkeleri arasında, sitrin tılsımının sürüngen zehirine karşı en iyi savunma olduğuna inanılıyordu.

Astrolojik uyumluluk

Sitrin zodyakın farklı belirtilerini nasıl etkilediğini düşünün.

 • ikizler - maksimum fayda sağlayacak. Bu takımyıldızın temsilcileri, güneş çakıllarının kullanılması nedeniyle daha rahat ve kendinden emin hale gelebilecekler ve çoğunlukla yaşamda bu niteliklerin eksikliğinden muzdarip olacaklar.

Takımyıldızın dişi yarısı sezgisel yeteneklerini geliştirecek, başkalarını daha iyi anlamayı öğrenecek ve erkekler kariyerlerinin büyümesini ve ilerlemesini sağlayacak.

 • Kovalar - sitrin favorilerinden biri. Mineral ayrıca kendilerine güven ve iyi niyet armağanı verir. Özellikle tüccar veya halka açık şahıs olan Kova burcuna gösterildi.
 • Aslan burcu - aynı zamanda gem'in gücünü keşfeder. Aslanlar hak ettiği kişisel tılsımı sayılabilir.
 • bakire - sitrin aksesuarlarını kullanırken hayatı daha kolay algılarlar, hayallerinin gerçeğini yaratmayı ve gerçekleşen her şeyden yalnızca faydalı şeyleri çıkarmayı öğrenirler.
 • kanserler - özellikle sosyal aktiviteler uygulayanlar aynı zamanda sitrinli ürünler satın almalıdırlar. Taş sayesinde altıncı hislerini mükemmelleştiriyorlar. Ancak, kapalı bir yaşam süren takımyıldızın temsilcileri, daha sınırlı minerallerde durmalıdır.

Diğer takımyıldızlar için, külçe tüm işleri ve girişimlerini destekleyen mükemmel bir tılsım görevi görecek. Ayrıca sitrinler bir insanın karakteri üzerinde çok olumlu bir etkiye sahiptir.

 • Boğa - onların yardımıyla kendileriyle yaratıcı enerjiyi ortaya çıkarırlar ve başkalarıyla iletişim kurarken psikolojik stresten kurtulurlar.
 • Ama burada akrepler "solar kuvars" tehlikeli olacak. Bu takımyıldızın taşlı ürünler kullanması ve hatta mücevherleri evinde tutması önerilmez.

Sitrinler diğer minerallerle mükemmel bir şekilde birleştirilmiştir, çünkü çok hafif ve iddiasızdırlar.

Bunlar, kendisine uygun sitrin ana özellikleriydi. Aşağıdaki videodan mineral hakkında daha fazla bilgi edinin:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send