Rüya yorumu

Tanrıça Makosh - insan kaderinin egemenliği

Pin
Send
Share
Send
Send


"İplikleri çeviriyor, onları bir topun içine sarıyor. Ve bu iplikler sıradan değil, sihir. Onlardan insan yaşamı dokunuyor - ipten (doğumdan) sonuncuya (ölüm)." Yani Makosh - en eski Slav tanrısı "Book of Kolyada". Bu Büyük Tanrıça kim? Slav tanrıçası panteonunda kendisine ne gibi bir rol verildi? Bu soruları aşağıdaki materyalde bulalım.

Tanrıça Makosh: O kim?

İlahi Mokos'un adının iki kelimeyle oluştuğuna inanılır:

 • Ma - "anne" anlamına gelir
 • Ve Kosh - "kader".

Makosh'in tüm İnsan Kaderlerinin tanrıçası olarak davrandığı ortaya çıktı, aynı zamanda putperest panteondaki bereket tanrıçası olan Büyük Anne rolünü oynadı. Diğer Işık Tanrıları ile birlikte, Rod ve Svarog'un yarattığı Dünyayı sürekli hareketle destekleyen Büyük Tanrı Veles'in karısı geliyor.

Makosh (veya Makosh) - tanrıçaların en eskisi, insan kaderlerini döndürür. Cennet saraylarında yüksek oturuyor ve iki asistanı, Share ve Nedolya onun yanında oturuyorlar. Birlikte, bir insanı ve çabalarının meyvelerini hem iyi hem de kötü olarak bağlayan kaderin ipliğini döndürürler.

Daha açık hale getirmek için, pokuta, herhangi bir işin başlangıcını sonu, nedeni ve etkisi, yaratıcısıyla yaratma, sonucu verme niyetiyle birleştiren şeydir.

İnsan kaderlerinin tüm sırları Mokos tarafından bilinir, geçmiş yaşamlar ve müteakip enkarnasyonlar hakkında da bilgi sahibidir. Yaşam ve ölüm ona eşit derecede itaatkar. Aynı zamanda sihir, büyücülük, farklı dünyalar arasındaki kesişme metresi tanrıçası.

Ama hepsi bu kadar değil. Ek olarak, İlahi Anne aşağıdaki işlevleri yerine getirir:

 • kadının doğurganlığına, anneliğine koruma sağlar;
 • iyi hasat ve yüksek gelir elde eder;
 • herhangi bir bayan aktivitesinde yardımcı olur (eğirme, iğne işi);
 • tüm ev hanımlarına ve karılarına koruma ve koruma sağlar.

Tanrıça çiftliğe iyi bakmadıysa, cömert bir hasara ya da yüksek kazançlı bir ailenin gelirine güvenemezsiniz.

Atalarımız Slavs, Makosha'ya her dolunayda Vahşi Yaşam Metresi olarak ibadet etti.

Ancak Makosh kadınsı bir tanrıdır, bu nedenle değişkenlik ile karakterizedir - bir insanın hayatına hem iyi hem de kötü olayları çeker. Sadece güçlü bir ruha sahip olanlara, güneş altındaki yerleri için aktif olarak savaşanlara merhamet ve ödül verir. Ve tembel insanlar - hiç şikayet etme ve onlara yardım ve destek vermeyecekler.

En umutsuz görünen durumlarda bile çözüm bulmanıza yardımcı olur. Asıl mesele, bir insanın umutsuzluğa düşmemesi, inancını yitirmemesi ve hedefini değiştirmeden ilerlemeye devam etmesidir. Bunu izleyen Makosha, ona mutluluk ve iyi şans tanrıçası olan Srecha'yı gönderir. Srecha gelir ve yardımlarını yapar.

Ancak bireyin her şeyde hayal kırıklığına uğradığı bu durumlarda, alçalır, rüyasına ihanet eder ve her şeye elini sallar - kişi ilahi desteğe güvenmemelidir. Salgın, korkunç yaşlı kadınlar tarafından hayatın içinden geçecek: Likh Tek Gözlü, Kıvrımlı, Kaba, Hafta, Nesreche, Karna ve Jöle'nin insanların mezarları üzerinde ağladığı yere.

Mokosh'un önemli bir görevi vardır - ritüellerin, geleneklerin gözetilmesini kontrol etmek. Ailenin geleneklerine bağlı kalanlar, eski ritüellere tapınır, merhametini verir. Doğu Slavlar kuyulara tahtadan yapılmış tanrıçanın figürlerini yerleştirdi. Ayrıca kumaş, çekme, iplik ve yün şeklinde teklifler aldı.

Mokos'un habercilerine canlı varlıklar arasındadır. Arılar, örümcekler ve karıncalar - en büyük böcek işçileri. Bu yüzden, eğer evinizde bir örümcek gördüyseniz - korkmayın ve hiçbir durumda onu öldürmemelisiniz. Demek iyi şansları kaçırıyorsun.

Örümcek evinize sürünürse, dikkatlice yakalanıp sokağa atılmalıdır. Aynısı arılar ve karıncalar için de geçerlidir.

Bir yaban arısı veya bir arı bir pencereden geçtiğinde, Mokos'u ilgilendiren bir tür olay ilan edilir. Atalarımız ilk baharda yakalanan ilk yaban arısının önümüzdeki on iki ay boyunca hayata bol şans getireceğine inanıyordu.

Böcek, bir fular veya paçavra sarılıydı, böylece orada biraz parladı ve sonra da vahşi doğada salıverildi. Bir süre paçavra bal ve polen narin bir aroma tuttu. İyi şanslar için evinde tutulan bir tılsım olarak kabul edildi. İlginç, ama bu âdet günümüze kaldı. Ve şimdi bazı köylerde Rodnovers bunu yapıyor.

Hristiyanlığın ortaya çıkışıyla, Mokosh'un yüzü Cuma günü Paraskeva ile ilişkilendirilmeye başladı. Ne de olsa, Cuma günü tanrıçanın kutsal günüdür. Dürüst seks dua eden Mokosh’un çoğu, Cuma gününü Pazar günü daha fazla okuyor. Ancak kilise, Hristiyan ve pagan ayinlerinin karışımına çok olumsuz baktı. Stoglav okuduktan sonra, Cuma günü ile ilgili tüm ritüellerin “tanrısız” olarak adlandırıldığını öğreniriz.

Tanrıça tasvir nasıl Slavlar Makosh

Rus Nakışındaki Büyük Anne'nin birçok imgesi hayatta kaldı. Çoğu zaman, iki elk Rozhanits'in ortasında nakledilir veya boyanır. Fakat ayrıca tanrıçayı, elinde Veles Boynuzu'nu (Plenty Boynuzu olarak bilinir) ve Kuş'u elinde tuttuğu kaldırılmış elleri olan bir kadın figürü olarak betimleyebilirler.

Yüzünde ayrıca Tanrıçalar-Krepler de bulunur:

 • Hisse - sağ eli üste kaldırılmış;
 • Nedolya - sol elini kaldırdı tutar.

Ayrıca mısır kulaklarıyla (hasatı sembolize eden), göksel bir inek olan Zemun (tanrıların hemşiresi olan ve Veles'in annesi), sihirli bir çıkrık olan bir demet tasvir edilmiştir. Başka görüntüler olabilir.

Dahası, bir tanrının temel özellikleri hakkında bilgi sahibi olacağız:

 • onun günü cuma;
 • metal - gümüş;
 • mineral - kaya kristali veya aytaşı;
 • ve canavar bir kedi.

Mokos Günü

Zaten bildiğimiz gibi, bu ilah haftanın günü Cuma. Beşinci gün, sembolüyle takılar yaratması tavsiye edildi. Ayın büyümesi veya dolunay olması önemlidir.

Daha önce, Cuma günleri uzak atalarımızın günlerinde, kadınlar ev ödevlerini yapamıyorlardı: sakla, ör, dik, çünkü Rokos bu eylemlerin hepsini kendi başına yapar. Pozisyondaki kızların buklelerini taraması yasaktı.

Buna ek olarak, inançlar yasak altında yıkamaya izin verilmediğini, kendinizi ve küçüklerinizi yıkadığınızı söylüyor. Gece boyunca çekiciyi terk etmek imkansızdı - geceleri Makosh 'in otpryadёt olacağına inandılar. Slavlar bu kurallara uymaya çalıştılar, çünkü aksi halde çeşitli problemlerle, hastalıklarla ve talihsizliklerle karşılaşacaklarına inanıyorlardı.

Kendileri tanrıçayı kazanmaya çalıştılar. Bunun için tapınağa hediyeler taktı ya da ipliği attı ve kuyuya çekti. Ve eğer birisi ilahi lütuf elde etmeyi başarırsa, o zaman böyle şanslı bir kadın tamamen eğirilmiş bir iplik elde ederdi.

Mokos'un resmi bayramı 28 Ekim olarak kabul edilir. Ancak, farklı kaynaklarda bu tarih 26 Ekim ile 10-14 Kasım arasında değişmektedir.

Yine de, saygılı Slav tanrıçası Makosh, adil cinsiyetin temsilcileri yeni aydaki çelengi örmüştü, şenlik yaktı ve evliliklerinde onlara iyi şanslar ve sevgi göndermek için dua etti.

Tanrıça gününde ritüel danslar başlatıldı. Üstelik, danslar tuhaflıklarıyla ayırt edildi: Karşı taraflarda bükülen iki halka vardı. Dış olan güneşin hareketiyle ya da saat yönünde (yaşam sembolize) hareket ediyordu ve iç olan ise karşıydı (ölümün bir sembolü idi).

Mokos Günü, kışın yakında geleceği anlamına geliyor. Ondan sonra, kadınlar geleneksel kış işlerine başlarlar: iplik, dokuma, dikiş ve nakış.

Tanrıça'nın sembolü

Büyük Annenin muskası var. Özelliklere göre, nüfusun dişi yarısından erkeklere oranla kesinlikle daha fazla uyuyor. Başlangıçta, tılsım sadece kadınlar için tasarlanmıştı, ancak bazen çiftçiler tarafından doğurganlığı arttırmak için de kullanılıyordu.

Makoshin tabelasından başka kim güç alabilir?

 1. Atalarımız küçük kızların kıyafetlerine Slav sembol Mokos'u işledi.
 2. Ruh eşiyle tanışmak için vakti bulunmamış genç kızlar da, tanrıları onurlandırdı, nişanlısıyla hızlı bir toplantı yapmasını ve mutlu bir evli yaşamını sağlamasını istedi.
 3. Ve evli kadınlar kolay doğum yapmak, aile hayatını iyileştirmek, olumlu duygularla ilişkiyi doldurmak isteyen Slav tanrıçasının tılsımını kullandılar.

Ve bugün için, kendinize bu sembolü tam olarak alabilirsiniz. Tüm dişiler için uygundur. Negatif enerjiden ve talihsizliklerden korunmak için küçük kızınıza sunabilirsiniz. Evlenmemiş bir kıza böyle bir hediye, dar bir kişiyi çekmeye yardım eder ve aynı zamanda onu mükemmel bir hostes yapar.

Hamile kalmakta kadınlar durumlarını hafifletmek için tılsım giyerler ve böylece bebek sağlıklı ve zamanında doğarlar. Makosh, dişi büyünün tanrıçası olarak kabul edildiğinden, sembolü, gizli bilgiyle ilgilenen, altıncı hislerini geliştirmeyi düşleyen tüm kızlar için faydalı olacaktır.

Ve neden bu dünyaya neden geldiğinizi anlamıyorsanız bile, muska bu konuyu netleştirmeye yardımcı olacaktır.

Mokos sembolünün anlamı hakkında konuşursak, hasat için her şey hazır olduğunda ekim alanıyla bir benzetme yapmak mümkündür, ancak gerekli olanı elde etmek için biraz çaba sarf etmeniz gerekir. Bu alanın 4 bölümü, dört doğal unsur ve insanın ana bileşenleri (Slavların inandığı gibi) ile ilgilidir - yani Vicdan, Ruh, Ruh ve Beden.

Sonunda

Konuyu özetlemek için:

 • Makosh, kaderin Slav tanrıçası, sihir, hasat, kadınları patronize ediyor.
 • Ataları her cuma saygı duyuyordu.
 • Muska Mokoshi - kadın için güvenilir destek.

Önerilen tematik videonun sonunda:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send