Rüya yorumu

Dua metninin "Benim duam düzeltilebilir mi" ayrıntılı bir şekilde yorumlanması

Pin
Send
Share
Send
Send


Kilise edebiyatı ve dualarını uzun zamandır inceliyorum. Bugün “Duanım düzeltilsin” metni hakkında konuşmak ve anlamını ve gücünü anlatmak istiyorum.

İman ve Duaya İtiraz

Son yıllarda, bir olumlu eğilim olmuştur - insanlar giderek daha fazla inanca dönüşüyorlar. Din adamları bunu dengesiz bir siyasi durum ve genel yaşam standardında bir bozulma ile ilişkilendirir. Bu nedenle, zor yaşam koşullarıyla karşı karşıya kalmadan, meslekten olmayanlar sorunlarını çözmenin bir yolunu aramaya başlar. Ve çoğu durumda, din onlar için bir çözümdür.

Tabii ki bazı Ortodoks Hristiyanları, insanların bu şekilde inanca dönüştüğüne inanmadıklarına inanıyor. Ancak, bu ifadenin kolayca tartışılabilir. Gerçek şu ki, Rab insanlara affetmeyi öğretiyor. Yaratan Kendisi de yarattıklarına karşı çok kibardır ve onları çok affetmeye hazırdır.

Ancak çoğu zaman bu tür inananlar belirli sorunlarla karşı karşıyadır. Ne de olsa, hangi duaların Ortodoks ve rahipler tarafından en sık kullanıldığı hakkında hiçbir şey bilmiyorlar. Bu veya diğer duaları nasıl doğru okuyabilecekleri hakkında hiçbir bilgisi yoktur. Özellikle “Dualarımı düzelteyim” metninin anlaşılmasında zorluklar ortaya çıkıyor. Çoğu inanandaki bu dua soruları arttırır. Çünkü sadece birimler anlamını gerçekten anlayabilir.

Dua ne zaman okunur?

Sadece son zamanlarda dine dönüşenler için ihtiyaç duyulan bilgilere daha yakından bakmadan önce, çok önemli bir gerçeğe değinmek gerekir. Gerçek şu ki, bazı insanlar ne zaman ve hangi duanın okunması gerektiğini anlamıyor. Elbette herkes Ortodoksluk'ta çok çeşitli duaların olduğunun farkındadır. Onları kullanarak, kişi Rab'den farklı şeyler isteyebilir:

 • aile refahı - bu tür dualar çok popülerdir ve sıklıkla kullanılır. Çünkü aile sorunları çok sık meydana geliyor. Bu yüzden rahiplerin cemaatçilerine mümkün olduğunca sık dua etmelerini tavsiye eder, böylece Rab duayı duyar ve onlara merhametini verir.
 • farklı hastalıklardan iyileşme - bir insan hayatını alabilecek ciddi bir hastalıkla karşı karşıya kaldığında, tek çıkış yolu Rab'be dönmektir. Tıbbın ulaştığı yükseklik ne olursa olsun, doktorların her yerde bulunmadığı gerçeği inkar edilemez;
 • insan mahkemesi önündeki şefaat - birçok inanan, insan mahkemesinden hiç korkmuyor. Ne de olsa, yalnızca Tanrı'nın mahkemesi önemlidir. Bununla birlikte, hiç kimse böyle cezaevinde zaman geçirmek istemez. Masum mahkumların sayısı her yıl artmaktadır. Araştırmacılar görevlerini son derece küçümsemeleri ve basitçe masum bir insanı hapse atmayı tercih etmeleri nedeniyle. Bir kişinin işlemediği bir suçtan ceza almamak için, cennete bir dua sunması yeterlidir;
 • Evlilik yakında - garip bir şekilde, ama şimdi gerçekten bekar olanların sayısı çok fazla. İşyerinde sürekli istihdam ve servet arayışı nedeniyle, insanlar kendilerini kişisel mutluluk bulma fırsatından mahrum ederler. Bunu düzeltmek için, azizlere bir dua sunabilir ve onlardan yardım isteyebilirsiniz;
 • Zenginlik - Bir Hıristiyan'ın Rab'den maddi faydalar istediği duaların kilise tarafından tamamen çözüldüğü söylenemez. Çünkü bu bariz bir yalan olacak. Aslında, bu tür dualar kabul edilmez. Bununla birlikte, hiç kimse bir kişiden Yaratan'a yolu göstermesini ve istenen şekilde başarılmasına yardımcı olmasını istemesini yasaklayamaz. Sonuçta, özünde, bir kişinin bağımsız olarak sürdürmeye istekli olmadığı faydaları istemek mümkün değildir;
 • tehlikeden kurtulma - bir insanın hayatı her türlü tehlikeyle ilişkilidir. Ve bazen onlardan kaçınmak oldukça zordur. O anda, bir insan belirli bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığında, mutlaka Tanrı'yı ​​hatırlar. Ne de olsa, ona yalnızca hoş bir kurtuluş sağlayabilir.

Ancak, yukarıdaki makalede belirtilen materyali okuduktan sonra, her kişi muhtemelen neden “Evet, duamın düzeltileceğini” duasının okunması gerektiğini merak etmeye başlayacak. Ve bu soru oldukça anlaşılır ve mantıklı. Aslında, çoğu durumda, dua tek bir amaç için bir kişi tarafından sunulur - belli bir durumda yardım istemek için. Ancak bu dua tamamen farklı amaçlara hizmet eder.

Gerçek şu ki, sadece kilisede duyulabilir. Diğer bir deyişle, bu dua evde okunması amaçlanmamıştır. Lent günlerinde okuyun. Tam da bu günlerde tapınaklarda özel ibadetlerin yapıldığı gündür. Ancak bu duayı diğer günlerde duyabileceğinizi belirtmek önemlidir. Bu sadece şu anda, çok özel geliyor. Her Hıristiyanın bu şarkıyı hayatında en az bir kere duyması gerektiğine inanılıyor. Bu nedenle rahipler, Ortodoks Hıristiyanların Büyük Oruç günlerinde mutlaka kiliseye katılmaları konusunda ısrar ediyorlar.

Dua bağlamında "doğru" kelimesinin anlamı

Genellikle kiliseye gelen insanlar manevi liderlerden duadaki bazı kelimeleri netleştirmelerini ister. Birçok cahil insan bu cehaleti dine hakaret olarak algılar. Ancak, gerçekte konuşmaya hakaret olamayacağı gerçeğini derhal not etmek gerekir. Çünkü, cevaplanamayan sorulardan muzdarip olmaktansa, şüphelerinizi sormak ve gidermek daha iyidir. Bu tamamen kabul edilemez. Özellikle de bu duaya gelince. Bir insan anlamını açıkça anlamalıdır.

İnsanlara hemen çok sayıda soruya neden olan ilk kelime "düzeltildi". Çoğu insan bu durumda bir tür hatayı düzeltmekten bahsettiğimize inanma eğilimindedir. Ancak, aslında değil. Eski kilise dilinin, çoğu insanın bildiği Rusça'dan biraz farklı olduğunu anlamak gerekir. Dua bağlamında, bu kelime hataların düzeltilmesi anlamına gelmez. Burada görevlerinin yerine getirilmesinden bahsediyoruz. Dahası, bu kişilerin görevlerini düzenli olarak, yani düzenli olarak yerine getirir.

Bu nedenle, kelimenin tam anlamıyla bu kelimenin anlamını anlamak gerekmez. Dahası, bir dua metnini okurken, bir Hristiyan mutlaka anlamını anlamaya çalışmalıdır. Ancak bu şekilde Tanrı'ya yaklaşabilir. Tabii ki, eğer bir kişi yardım almadan bir cümlenin anlamını anlayamazsa, istediği zaman konfesörü ile iletişim kurabilir. Eğer bir Hristiyanın bir itirafçı olmaması durumunda, böyle bir soruyu herhangi bir rahibe sorabilir.

Birçok Hristiyanın öncekine soru sormaktan korkması dikkat çekicidir, çünkü cehaletlerini utandırıcı bulmaktadırlar. Bununla birlikte, hiç kimse bir kişiye, din hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini göstermediği için kınamayacaktır.

Bütün Hristiyanların büyük bir aile olduğu unutulmamalıdır. Ve bu ailenin her üyesi belirli bir soruyla başkalarına yönelebilir. Bu kesinlikle utanç verici değil. Sadece dine sadık bir insan gibi davrananlara utanç verici olmalı, ama aslında onunla ilgilenmiyor bile. Bu ne korkutucu. Ve yeni bilgi edinme arzusu asla birisinin öfkesini açıklayacağı endişesine neden olmamalıdır. Sadece çok dar görüşlü bir insan bunu yapabilir.

Rahipler ne için dua eder?

Genellikle bu, yakın zamanda inanca dönüşen insanlara işkence eden bir sorudur. Çünkü kilisenin dualarının neden “Duanın Doğru Olmasına İzin Ver” duanı kullandıklarını anlamıyorlar. Ek olarak, bu duanın anlamı genellikle onlar için çok anlaşılmazdır. Bu yüzden spekülasyon yapıyorlar. Ne de olsa, herkes kilisenin bakanlarından birine benzer bir soru sormaya cesaret edemez.

Bu konuyu rahiplerin tecrübelerine dayanarak anlamaya çalışacağız. Çünkü onlar Ortodoks Hristiyanları ilgilendiren bütün sorulara cevap vermek zorunda olanlar. Demek, bir dua söylediklerinde, rahipler Rab'be sorarlar:

 • Bütün insan ırkına saygı duyuyor - çoğu insan Adem ve Havva'nın torunlarının ödemek zorunda olduğu korkunç bir günah işlediğini unutuyor. Bu nedenle, herhangi bir dua sunarken, Yaratan'dan merhamet istemek gerekir. Bu gerçek her zaman rahipler tarafından hatırlanır. Ve bu nedenle, ciddi ayin sırasında, Rab'den merhamet istemesini isterler;
 • günahla yüzleşmeye yardım et - Ortodoks Hristiyanlar haklı olarak her insanın doğası gereği günahkar olduğuna inanırlar. İşte bu yüzden insanlar günah işlemeye teşvik etmeye karşı koymakta zorlanıyorlar.

Bu, rahiplerin Rab'den Büyük Oruç sırasında namaz kıldıklarında istedikleri şeydir. Rab'be daha yakın olmak isteyen tüm insanları tanımak gerekir. En azından duaları doğru bir şekilde sunmaya devam edebilmelerinin bir nedeni olduğunu ve aynı zamanda günahlarından bağışlanmayı istemeyi unutmadıklarını öğrenmeleri yararlı olacaktır.

Sonuç

 1. Bu dua Büyük Oruç günlerinde çok özel bir biçimde okunur.
 2. Her kendine saygı duyan Hıristiyan, bu duanın anlamını anlamalıdır.
 3. Eğer bir kişi ruhunun, duanın anlamı ile ilgili çeşitli şüpheler ve sorulardan çok etkilendiğini hissederse, manevi rehberden açıklık aranması gerekir.

Pin
Send
Share
Send
Send