Rüya yorumu

Tembellikten nasıl kurtulur ve sonsuza dek kendinize hayat verirsiniz

Pin
Send
Share
Send
Send


Sizce zamanımızın en önemli belası nedir? Şahsen, bunun kesinlikle tembellik olduğunu düşünüyorum. Sadece bir dakikalığına, tembellik yapmayı bıraktıysanız hayatınızın nasıl değişeceğini hayal edin: bu durumda ne kadar faydalı olabileceğini!

Bu nedenle, "Tembellikten nasıl kurtulurum?" Bugün her zamanki gibi alakalı. Bu makaledeki kararını aramayı öneriyorum.

Tembellik nedir

Tembellik, yapay nedenlerden dolayı çalışmak ve çeşitli eylemlerde bulunmak konusundaki isteksizliktir. Tembel insanlar için, tüm önemli görevleri son ana kadar ertelemek tipiktir veya yerine getirilmeleri için hiç alınmamayı tercih ederler. Ve tembellikler, işin onlar için önemli olduğu gerçeğiyle bile karıştırılmaz ve kendi iyilikleri için bunu yapmak gerekir.

Onun boşluğunu haklı çıkarmak için, böyle bir kişi yüzlerce bahane icat eder ve bir kural olarak, bunu ciddi bir sorun olarak düşünmez. Gerçekte her şey farklı olsa da: faaliyetin eksikliği tüm gerçekliğini bozar, birçok olasılıktan mahrum kalır ve bireyin bozulmasına yol açabilir.

Bir kez ve herkes için “hiçbir şey yapmama” arzusundan nasıl kurtulur ve geleceğinizi daha iyi hale nasıl getirirsiniz? Bunu çözelim.

Bireyin bir şey yapmak istememesi konusundaki bilinçli nedenler onun içinde gizlidir. Belki bir noktada, tembelleşirseniz realitenin çok daha basit ve daha keyifli olacağı sonucuna varmıştır. Ne de olsa, bu şekilde önemli kararlar alma sorumluluğunu ortadan kaldırmak için aktif olma ihtiyacından kendinizi kurtarabilirsiniz. Bu, elbette, hayatı çok daha kolaylaştırıyor, ama daha ilginç hale getiriyor mu? Çok zor.

Ve belki de, tembellik bireyin psikolojik travması nedeniyle ortaya çıktı, ki birey onun içinde zor bir duruma tek olası çözümü bulduğunda.

Bu ilginç, ancak insan ruhunda tüm yaralanmalar birbirleriyle bağlantılı, enerjisel olarak birbirleriyle dolu. Bu nedenle, genellikle tek bir problemle baş etmek yeterli değildir, ilgisizliğin tamamen üstesinden gelmek için kapsamlı bir şekilde hareket etmek gerekir. Tutarlı bir çözüm gerekli olacaktır.

Belirtiler ve olumsuz etkiler

Böyle olumsuz bir his nasıl ortaya çıkar ve ruhumuzla nasıl doludur?

Bir bağımlılığın etkisinin ana işaretlerinden (ve aynı zamanda sonuçlarından), aşağıdakiler ayırt edilir:

  • kişi yaptığı şeyi sevmiyor, faaliyetlerinden ilham almıyor;
  • boşta yaşam tarzına bağlı kalır;
  • enerji eksikliğinden muzdarip, durgunluk durumunda;
  • belirli bir hedef (veya) yaşam hedefinden yoksundur.

Tembel olma arzusuna ulaştığında, kendinizi daha derin ve daha derin emen, cılız bir huni içine sürüklenmiş olarak buluyorsunuz. Kendine bir zayıflık verdiğinde, pişmanlık duymana ve herhangi bir eylemde bulunmamaya devam edersen, gelecekte bunu tekrar ve tekrar yapmak için cazip olacaksın.

Sürekli enerji boşluğu nedeniyle, buna bağlı olarak, hiçbir şey yapmama arzusunu uyandıran daha az ve daha az enerji vardır. Zamanında farketmezseniz ve durumu değiştirmeye başlarsanız, yaşamın en temel ihtiyaçlarıyla başa çıkamayan kayıtsız bir sebzeye dönüşebilirsiniz.

Ve bu oranda, ciddi profesyonel yardım için başvurmanız gerektiğinde, gerçek depresyona ulaşmak çok uzakta değil. Ancak durum kendi başlarına düzeltmek için oldukça mümkündür.

Bunu yapmak için her şeyden önce sorunu tanımanız gerekir. Dürüstçe kendinize söylediğinizde: “Çok tembelim (tembelim), hayatımı mahvediyor. Bununla, bir şeylerin çözülmesi gerekiyor”, o zaman zaten iyileşme yolunda ilk adımsınız. Sonuçta, gerçeklerle yüzleşmek ve eksikliklerinizi fark etmek her zaman önemlidir.

Bir sonraki adım, sorunu analiz etmektir. Tembellik oranının artmasına neden olan gerçek nedenleri anlamalısınız. Birkaç tane olabilir, daha fazla düşünmeyi öneriyorum.

Neden kendimizin tembel olmasına izin veriyoruz?

Pek çok kişi sahte bir şekilde kendilerine doğaları gereği tembel olduklarını önermektedir. Ben böyle bir ifadenin temelde yanlış olduğunu açıklamaya gerek olmadığını düşünüyorum. Tembellik bir heves, ama doğuştan gelen bir karakter özelliği.

Bu saldırıyı yenmeye çalıştıklarını garanti eden bireylerin hikayelerine güvenmeyin, ancak onlar için “doğuştan vardır” - bu bir efsaneden başka bir şey değildir. Ve sadece olumsuz duyguların ilerleyişini gösterir.

Gerçekte, çalışmadaki isteksizlik, organizmanın kendisine zevk vermeyen şeyi yerine getirme ihtiyacına verdiği cevaptır. Örneğin, saksı bitkilerini bir kaptan diğerine nakletme görevi verildiğini düşünün. Ancak çiçekleri kaldıramazsınız ve benzer bir fikir size tamamen ilham vermez.

Bu zor görevi düşünmeye başlıyorsunuz ve beyin kendiliğinden tasarruflu bir fikir veriyor: acilen dolapta bir şeyler yapın, dairede vakum yapın veya herhangi bir eylemden kaçınmak için sizi uyutmaya çalışın.

Elbette, bu ciddi bir mazeret için alınamaz, çünkü toplanan ve amaçlı bir kişi beyninin bu tür manipülasyonların yardımı ile kendisini kontrol etmesine izin vermez.

Apatinin çok daha önemli bir nedeni tamamen veya kısmen eksik motivasyondur.

Örneğin, çiçek dikimi fikri, saksıların küçük olması nedeniyle icat edilmedi, çünkü eski saksıların görünüşünü beğenmediniz. Öyleyse göreve daha zor karar verin, çünkü çok fazla ihtiyacına güvenmiyorsunuz.

Saksılı örnek abartılı ve size çok fazla zarar vermeyecek. Ancak işe ya da genel olarak yaşam tarzına gelince bir durumun sonuçlarını hayal edin. Bir kişi düzenli olarak ilgilenmediği, içsel bir tepkisi olmayan bir şeyi yapmak zorunda kalırsa er ya da geç tembel olmaya başlar. Bu kaçınılmaz bir süreçtir.

Sonuçta, bizim için monoton ve çekici olmayan bir çalışmadan sonra, büyüleyici bir şey yapmamız gerektiğini söylediğimizde - tembellik hemen bir sihirli değnek dalgası gibi buharlaşır. Ancak her şey tam tersi olduğunda, çalışma isteksizliği ile baş etmek zordur. Kesinlikle hepimiz en sevdiğimiz etkinliklerden sevilmeyenine geçmek hepimiz için zordur.

Hangi sonuca vardık? Bu sessizlik esas olarak fiziksel değil, psikolojik bir durum tarafından kışkırtır. Elbette, burada insanların kendilerini yorgun hissettiği ve hastalık nedeniyle bir şey yapmak istemediği durumlar hakkında konuşmak mümkün değildir.

Her şey yolundayken sadece örnekler var, ama hiçbir şey yapmak istemiyorum. O zaman boşta kalma, kişisel öz-örgütlenme ve irade eksikliği gibi düşük bir seviye olarak kabul edilebilir.

Bu sorunu çözmek mümkün mü? Tabii ki, asıl şey içtenlikle bunu istemektir.

Bir kez ve herkes için tembellikten kurtulma

Açıklanan talihsizlikten tamamen kurtulmak için eğitime özen gösterilmesi gerekecektir. Bu amaçla, psikologlar birkaç ilgili teknikler (uygulamalar) geliştirmiştir.

Uygulama 1 - bir kama vurmak

İlk alıştırmanın anlamı nedir? Mutlak eylemsizlik ile eylemsizliğe saldırmak! Ancak, bazı koşullar vardır: uyumak, TV izlemek, okumak, müzik dinlemek, cep telefonunda konuşmak veya kullanmak yasaktır. Oturmak bile kabul edilemez.

İşten bir mola vermek için güçlü bir arzu hissediyorum? Dürtüsünü takip et. Telefon dahil tüm donanım parçalarını kapattıktan sonra evinizin uygun bir bölgesinde olunuz. Göreviniz sadece gözleriniz açık durup hiçbir şey yapmamak.

Birkaç dakika geçtikten sonra, kendinizi korkunç bir şeyle meşgul etmek isteyeceksiniz: oturun, bir akıllı telefonu açın ve birisiyle konuşmaya başlayın. Ancak bunu yapmak kesinlikle imkansız! Bu nedenle, gerizekalığın "tadını çıkarmaya" devam edin. Hiçbir şey yapma arzusu otomatik olarak 20-30 dakika içinde kaybolur.

Uygulamanın amacı nedir? İstekli bir istek olmalı ve bazı mesleklere ihtiyaç duyulmalı. Her tembellik dalgası geldiğinde egzersiz yapmak için başvurabilirsiniz ve bir rapor yazmaya veya diğer gerekli işlemleri yapmaya başlamak zordur.

Ancak, en azından burada kendinizi şımartmamak ve bir cep telefonu veya bilgisayar kullanmamak önemlidir. Herkes düğmelere tıklamak veya bir televizyondaki kanalları değiştirmek düşüncesizce zaman alacağını biliyor. Ancak herhangi bir fayda sağlamaz.

Alıştırma 2 - kendinizi motive edin

Çok sık, bu alıştırmanın uygulanması en zorudur çünkü kendi motivasyonunuzu bulmak dışardan almaktan daha zordur. Başka birinin onu harekete geçmesi için zorlaması daha büyük bir emirdir. Ancak daha az etkilidir. Bu nedenle, bir yumruk irade toplamak ve ilham arayışı içinde.

Burada iki şekilde hareket edebilirsiniz.

1. Metot (en etkili olanı): yatakta oturmanız, tüm ekipmanları kapatmanız ve herhangi bir yabancı sesden kurtulmanız gerekir. Gözlerinizi kapatın ve kendinize geleceğe aktarın, sizin için belirlenmiş görevin zaten tamamlandığını hayal edin.

Örneğin, sınava hazırlanmak için kendinizi motive etmenin zor olduğunu düşünüyorsanız, o zaman elinizde bir rekor kitap (veya bir diploma) ve yüzünüzde kendinden memnun bir gülümseme ile kendinizi görselleştirin. İçsel hafiflik hissini, sınavı geçmekten mutluluk duymanın yanı sıra, kendinizde de iç gururunu hissedin.

İş yapmak için ayarlamak zor mu? Ardından, tüm görevlerin başarıyla tamamlandığını, patronların size övgülerini ifade ettiğini ve kazandığınız para için doğru şeyleri satın almakla kendinizi şımarttığınızı hayal edin.

Temizlemeye başlamaya karar vermeyin mi? Temiz dairenizi hayal edin, içindeki tazeliğin kokusunu hissedin. Yukarıda listelenen motivasyon örnekleri aslında çok etkilidir ve beklenmedik tembel ataklarla çabucak başa çıkmalarına yardımcı olur.

Yöntem 2 Dış motivasyon almak. İşte psikolojik motivasyonel videolar, kitaplar veya alıntılar kurtarmaya geliyor. Ancak, bu yöntemin etkisinin ilki kadar iyi olmadığını lütfen unutmayın.

Neden? Evet, bu tür videolarla veya kitaplarla tanışmaya başladığınız için, çoğu insan kendileri için yenisinin ötesinde bir şey bulamaz. Ve kendi çabalarınızla motive edilebildiğiniz zaman, video veya edebiyat izleyerek vaktinizi boşa harcamanın bir anlamı olmadığını anlarlar.

Alıştırma 3 - ilgi ekle

Görevin uygulanmasını nasıl hızlandırabilirim? Tabii ki, kendin için ilginç yap. Bu uygulama küçük çocuklarda mükemmel sonuçlar verir. Onlar için oyun biçiminde eğitim biçiminde kullanılır. Çocuk, en sevdiği renkli kalemler yardımıyla yaparsa, bir yazı yazmak bile kolaydır.

Yetişkin nüfusuna gelince, onun için egzersiz zaten biraz daha zor. Ama gerçekten istiyorsan, her şeyi yapabilirsin! Bu nedenle hayal gücünüzü sonuna kadar açın ve başlayın: Zeminleri yıkarken kendinizi bir dansçı olarak hayal edin, bir rapor veya makale yazarken ünlü bir yazar veya bilim adamı olduğunuzu düşünün.

Bu kadar ilginç bir reenkarnasyonun yardımı ile eski iş tamamen yeni bir sigortayla yapılmaya başlandı. Çılgın olduğun düşüncesi aklından geçiyorsa, cehenneme gönder, en önemli şey olumlu duygular getirmesi ve emeğin verimliliğini arttırması.

4. Uygulama - kendinize sorun

Uygulamanın özü, farklı bir biçimde olsaydı, önünüze bir şart koymak: Kendinize meydan okumak. Teknik, kumar kişilikleri için iyi sonuçlar verir.

Aynı zamanda, kurulan görevin aşılmaz olması önemlidir. Hedefe ulaşmak ne kadar zorsa, o kadar çok heves göstermek zorunda kalacak. Zorluk yaşamın herhangi bir alanını etkileyebilir: iş, hobiler, ek gelir ve benzeri.

Kaybetmekten korkuyor musun? Yandan destek almalarına izin verildi. Ailenizi veya arkadaşlarınızı bu sürece bağlayın. Onlara fikrinden bahset. Örneğin, bir ayda belirli bir sürümü okumak için bir hedef belirlersiniz. Dönemin sonunda kitabı arkadaşınla tartışmalısın.

Önemli bir nokta. Benlik saygısı ve farkındalık düzeyi yüksek insanlar asla kendilerini aldatmazlar. Sadece ahlaki açıdan zayıf insanlar bu şekilde hareket eder.

Alıştırma 5 - Bahse girerim

Durumunuzun özellikle ihmal edildiğini ve tembellik vücudunuzda sağlam bir şekilde oturduğunu düşünüyorsanız - son yöntemi kullanın. Bir kişi sadece daireyi temizlemek, bulaşıkları yıkamak veya bir makale yazmak için kendisini zorlayamazsa uygundur.

Bu, bireyin günlerce hiçbir şey yapmadığı bir durum anlamına gelir. Bu genellikle zayıf iradeli bireylerde veya uzun süreli bir depresyon içine girmiş olanlarda olur.

Finansman veya diğer değerlerdeki bahislerin zaten kötü alışkanlıklar kategorisine ait olduğu unutulmamalıdır. Sorunla dolu olabilir. Bu nedenle, tembellik ve ilgisizlik tüm hayatınızı mahvederken, bu uygulamaya yalnızca en kötü şekilde başvurulabilir.

Egzersizin anlamı nedir? Belirli bir tarihe kadar belirli bir işlemi gerçekleştirmek için çevrenizden birine söz vermeniz gerekir. Ne olacağı - duruma göre kendiniz karar verin. Örneğin, gelecek pazartesiye kadar bir dönem ödevi yazacağınıza söz verin. Ve derhal sözünüzün bir sözü olarak belirli bir miktar para verin.

İşlem şartları uyarınca, kararlaştırılan süreden önce görevi tamamlamanız gerekir, bu olursa para iadesi yapılır. Yöntemin en önemli koşulu, kendinizi aldatmaktan kurtarmak için yalnızca yakın arkadaşlarınızla (ve ailenizle daha da iyi) bahis oynayabilmenizdir.

Tembellik bir kişiyi terk ettiğinde, gerçek bir reenkarnasyon gerçekleşir. Bir kişi değişir, hayatı çok daha parlak, daha ilginç, daha zengin hale gelir, yeni hedeflerle yüzleşir, yeni motivasyonlar yapar, yaptığı şeyde üst sıralarda yer almaya başlar. Ve bu bir alışkanlık haline geldiğinde, gelecekte kendinizin amaçsızca tüm gün boyunca yuvarlanmasına izin vermeniz olası değildir.

Tembellikten kurtulmanın diğer yollarını biliyor musunuz? Makaleden sonra yorumlarda paylaşın!

"Bir atıştırmalık için" ilginç bir videoyu izleyin:

Marissa

Videoyu izle: Günaha Engel Olamıyor Musun ? - Fatih Yağcı (Mayıs Ayı 2022).

Загрузка...

Pin
Send
Share
Send
Send