Rüya yorumu

Psikolojide rahatlık bölgesi - tamamen dışarıda

Pin
Send
Share
Send
Send


Muhtemelen, "konfor bölgesi" kavramını asla duymayacak bir kişi yoktur. Bu, herkesin gitmekten korktuğu, bu kadar konforlu bir bölge nedir ve nasıl yapılacağını öğrenmek neden hayati önem taşır? Bununla daha fazla başa çıkmaya çalışalım.

Atasözü konfor bölgesi nedir

Psikologlar bakın konfor bölgesi Birey bu ana kadar hayatında ustalaştı tüm bu. Aslında konfor bölgesi oluşur hayat koşullar, yaşam biçimi, tepkiler ve zorlukların giderilmesi yöntemleri, hobiler ve motivasyonlar, çevre ve davranış. Bu aslında şu anda insanın kendisi.

Konfor alanının temel karmaşıklığı, böyle bir davranış modelinin bir insan için çok uygun olmasından kaynaklanmaktadır (sonuçta, bu durumda, kendisiyle başa çıkmak için yeni şeyler öğrenmek zorunda değildir). Ancak farklı bir açıdan, bu yaşam biçiminin her zaman kişiliğin yıkılmasına yol açtığı da açıktır.

Aşağıdaki noktalar konfor bölgesi için çok uygundur:

 • Kişisel gelişim almaz. Konfor alanındaki her durum tehlike altında değildir, ancak gelişmeyi daima yavaşlatır.
 • Elbette, her birimizin stres faktörlerinden, endişelerden ve diğer sorunlardan saklanabileceğiniz böyle tenha bir yerin varlığına ihtiyacı var. Ve bu oldukça normal ve açıklanabilir. Bununla birlikte, zaman zaman büyümeyi güvence altına almak ve birçok yeni konforlu alan açmak için bırakmanız gerekir (bölgenizi genişletmekten bahsediyoruz).

Bunun nasıl çalıştığının belirli örneklerine bir göz atalım. Örneğin, demek istediğimiz sürüş kursları veya yeni bir işe geçiş.

Bu durumlarda bir kişiye ne olur?

 • Tüm eylemleri bir hayvan korkusu duygusu uyandırdı;
 • Her hareket için inanılmaz çaba sarf etmeniz ve kendi kendini kontrol altında tutmanız gerekiyor;
 • yeteneklerinde belirsizlik var;
 • çeşitli sorular sürekli kafamın içinde ilerliyor;
 • iç rahatsızlığı hissediyoruz.

Ancak, bir süre sonra, bütün eylemlerimiz otomatizme ulaşır. O zaman arabayı neredeyse bir göz bağıyla sürdürebiliriz ve iş kısa sürede ve daha iyi kalitede yapılır.

Ve en önemlisi: Aynı zamanda, korku hissetmeden rahat, kendinden emin hissediyoruz.. Ve eski konfor alanımızı terk ettikten sonra, değerli yeni bir deneyime sahip olduk, yeteneklerimizle becerilerimizi geliştirdik, potansiyelimizin bir bölümünü daha gösterdik. Kişisel ve profesyonel gelişim gerçekleşti.

Yapabileceğimiz ve sistematik olarak kullandığımız şey konfor bölgemizdir. Çoğu zaman, bir bölgeden diğerine geçiş bile fark edilmez. Ne de olsa, sürekli hareket halinde sürekli olarak “yuvalanmış yuvasını” bırakma ihtiyacı vardır. Başka bir deyişle: konfor bölgesinin genişlemesi gerçekleşir.

Burası tüm insanların birbirinden farklı olduğu yerlerdir - birinin minyatür bir rahatlık alanı vardır (yalnızca televizyonda alkol) ve biri oldukça geniştir (işe gider, ders çalışır, sinemaya gider, fiziksel aktivite uygular, seyahat eder).

Psikolojideki konfor bölgesinin genişliğini neler etkiler?

 • her şeyden önce, kendine olan sevgisini ve kendine dahil olma arzusunu (geliştirmek, yeni bilgi edinmek, kendini geliştirmek);
 • çıkarları;
 • amaçlılık;
 • hırs, merak, doğru motivasyon.

Bir tane daha ilginç ayrıntı görüyoruz - bağımsız olarak konfor alanı genişlemiyor, ancak daralabiliyor. Bu ne zaman olur? Kısa bir süre için kendini geliştirmeyi bıraktığınız anda, görünümünüze daha az dikkat etmeye, dünyada olup bitene ilgi duymaya son verdikten sonra, yavaş yavaş kendi dar sosyal çevrenizin kölesi haline gelirsiniz.

Ve sınırlarının ötesinde, daha önce bir dünya anlayışı olsa bile, rahatsızlık hissedilmeye başlar. Bu durumda, pratikte sürekli kullanılmazlarsa, zaten edinilmiş olan beceri ve yeteneklerde bile kademeli bir azalma olur.

Örneğin, işten uzun süre ayrılmış ya da daha fazla eğitim görmemiş bir çalışan yetersiz bir uzman haline gelir. Çalışması daha zorlaşır, ayrıca yetkililer hakkındaki çalışmalarından memnuniyetsizleşir.

Tehlike, bir kişinin hiçbir şeyi değiştirmemesi, ancak bozulmaya devam etmesi durumunda, yaşam zorlukları zemininde konfor alanlarının giderek daha fazla daralması olduğu gerçeğini gizlemektedir. Sonuçtan ne çıkıyor? Birey tamamen uyumsuzluğa dönüşür.

Konforun dışında, nasıl yapacağımızı bilmediğimiz, bilmediğimiz, anlamadığımız her şey var. Kelimenin tam anlamıyla, bu bölge kişisel bakış açısıyla, yani bilgi ve hobi alanıyla tanımlanabilir.

Tek başına, bir sonuç kendini göstermektedir.: Bir kişi kendi çerçevesini koruyacak ve genişletecek, ya da kendiliğinden düşecek ve kendi elleriyle kendisini bir köşeye sürükleyecektir.

Neden bölgeyi terk etmem gerekiyor ve neden bunu hiç istemiyorum?

Ünlü Albert Einstein'a göre: "Aynı eylemleri gerçekleştirmenin yeni bir sonuç elde edilmesine yardımcı olacağına inanmak saf olurdu." Başka bir deyişle, belirli hedeflere ulaşmak ve yeni bir seviyeye ulaşmak için bunu buluruz. daha önce hiç yapmadığınız şeyi yapmalı ve bu nedenle konfor bölgesini terk etmeli.

Bu, çoğu psikologun görüşüdür. Aksi halde, hayat durgun bir bataklık gibi olur (çok rahat ve tanıdık olsa da). Ve bu kaçınılmaz olarak bireyin bozulmasına yol açacaktır. Buna ek olarak, zamanla, yalnızca çözülmemiş sorunların daha da kötüye gitmesine neden olacak, ancak onlar için enerji çok fazla eksik olacak.

Ancak doğamız gereği hepimiz yeni olan her şeyden çok korkuyoruz, çünkü içinde her zaman belirli bir risk var. Bir kişi endişe hissine maruz kalır ve gebe kalmayacağını, durumun kötüleşebileceğini, ezik olarak kabul edilebileceğini düşünmeye başlar ...

İnsanların çoğunun engellediği kafada bu tür korku ve şüphelerin varlığıdır. Hayatlarını değiştirmelerini engelleyen sözde mazeretler icat etmeye başlarlar - yeterli zaman yoktur, mali durum vardır, küçük çocuklar vardır ... Aslında, yukarıda listelenen her şeyin bir mazeretten daha fazlasını olmadığını tahmin etmek zor değildir.

Bu gibi durumlarda, insanlar iki davranış biçimine eğilimlidir - proaktif ve reaktif. Birincisi, olanlar için sorumluluk almayı içerir. İkincisi ise onu çevre koşullarına kaydırmak.

İkinci yol, mağdur olan veya ertelenmiş bir yaşam sendromundan muzdarip olan insanlar tarafından tercih edilir. Kısacası, bu tür bireyler gelecekteki değişimler hakkında çok fazla konuşma eğilimindedir, ancak pratikte her şey eskisi gibi kalır.

Konfor bölgesinden nasıl ayrılmalı?

Tabii ki, hepsinde farklı konfor alanlarına sahip olduklarından, tüm insanları özetlemek imkansızdır. Daha sonra konfor bölgesinden ayrılmak için en popüler öneriler.

Bir hedef belirle

Başlamak için ilk şey, ne almak istediğinizi ve niçin ihtiyaç duyduğunuzu açıkça bilmek. İnsanların doğası, nadiren (çoğunlukla) konfor bölgesinden ayrılacak ve çoğunlukla bir amaç için yapacakları şekildedir. Amaç önemli olabilir ve fazla olmayabilir.

Sadece kişinin kendisi, önem derecesini değerlendirebilir (başarısına harcanan ahlaki, maddi ve geçici çabalar şeklinde tezahür eder). Birinin verildiği gerçeği çok basit olduğundan, diğerleri için en gerçek sorun haline gelir.

Bildiğiniz bölgeden ayrılmaya karar verirseniz, hangi yöntemlerin bunu yapmanıza izin vereceğini belirleyin. Adım adım bir plan yapılması tavsiye edilir, mümkün olduğunca ayrıntılı bir şekilde boyanması önemlidir. Listelenenden, alıştığınız çerçeveye ait olmadığını ve en büyük iç dirence neden olduğunu anlamak gerekir. Gelecekte yapacakların bu olacak.

İyi motivasyon ayarlayın

Her zamanki çerçeveyi mümkün olduğu kadar rahat bırakmak, açık bir motivasyona sahip olmak önemlidir. Örneğin, bir yabancı dil öğrenmek, spor yapmak veya yeni bir mesleğe hakim olmak için planlarınız varsa, öncelikle kendinize şu soruyu cevaplayın: "Neden bu gerekli?".

Birisi tanınma ve otoritesini arttırmaya çalışır, birileri yeteneklerini gerçekleştirmek veya insanlara yardım etmek ister ve birileri de sevgi ve saygıya ulaşmak ister ...

Hepsinin güdüsü, olduğu sürece değişecektir. Bu durumda, kendiniz için belirlediğiniz daha ciddi hedef, motivasyon ne kadar önemli olmalı.

Değişim korkusundan kurtulmaya yardımcı olacak, her şey çok zor ve anlaşılmaz görünse bile, güçten ve aktif bir şekilde hareket etme arzusundan sorumlu olacak. Yeterli motivasyona sahip olmak, asgari kayıplarla tanıdık, konforlu bölgeden çıkmanıza olanak sağlar.

Bir kişi açık bir cevap veremediğinde, neden buna ihtiyaç duyuyorsa ve eylemleri nedeniyle sürekli kendini aşmak zorunda kalıyorsa, yakında sigortaını kaybetmesi muhtemeldir. Bu yüzden, ayrılma şansının yarısı başladı.

Evet, bazen bir kişi görünür bir amaç veya sebep belirtmeden eğlenmek için yeni bilgi ve becerilerin geliştirilmesine katılmaya karar verir. O zaman zevk alma süreci motivasyondur. Ancak bu, kuraldan çok kuralın istisnasıdır.

Sürekli hareket et

Dikkat edin, büyük bir sarsıntı konfor alanınızdan çıkmanıza yardımcı olma olasılığı düşüktür. Özellikle daha önce benzer girişimlerde bulunulmamışsa. İşe yarasa bile, büyük bir stres olacak, sizi geri atabilecek ve tekrar deneme arzusunu ortadan kaldırabilecek.

Çok daha doğru bir strateji, belirli deneyimlerin birikimi ile hedefe doğru aşamalı, adım adım bir harekettir. Bu sayede kademeli olarak yeni bir adım atacaksın: yeni bilgileri öğren, faaliyetlerin kapsamını değiştir, vb. Bu nedenle çoğu psikolog, konfor bölgesinden genişleme değil, genişleme kavramını kullanır.

Bu süreç ne kadar etkili olacak? Her aşamada planlanan adımların netliğine ve planlanan planın izlenmesine bağlıdır. Benzer bir mekanizmaya göre, nörobik çalışıyor - akıl için özel bir jimnastik.

Eski sınırlarınızın ötesine geçmeyi kolaylaştırmak isteyen, diğer yönleri dikkatlice genişletmeye başlayın. Örneğin, günlük aktivitelerinizi değiştirin - farklı kılın. Günlük seyahat rotanızı değiştirdiğinizi, yeni mağazalara girdiğinizi, yeni yemekler pişirmeye başladığınızı veya daha önce hiç bulunmadığınız bir yerlere gittiğinizi varsayalım.

Genel olarak, yeni ve sıradışı her şeyi deneyin. Bu sayede hoş bir yenilik hissedeceksiniz ve olumsuz bir şeyin içinde her zaman gizli olmadığını hissedeceksiniz. Ve en önemlisi - daha önce yapmadığınız şeyden zevk almayı öğrenin.

Bir sonraki aşama kurslara, kulüplere veya ilgi kulüplerine katılmaktır. Daha önce, yabancılarla temasa geçme korkusu, kamuya açık eylem korkusu ya da programı özümsemediğiniz için onlara gitmeye cesaret edemiyordunuz.

Aynı zamanda, iyi kursları / klüpleri ziyaret etmek tüm bu korkulardan kurtulmanızı sağlar - ve tekrar, yeni, çözülmüş zor problemleri öğrenmiş olmanızdan olumlu bir sonuç verir. Ve en önemlisi, onlar için kaydolmaya karar verdiler. Burada edindiğimiz bilgi ve becerilerin yardımı ile yeni, daha umut verici bir iş elde etmenin mümkün olduğunu söylemiyoruz.

Bazı psikologlar, rahat ettikleri alanı genişletmeyi bırakmamayı ve sürekli olarak belirtilen yönde hareket etmeyi, ders çalışmayı ve yeni bir şeyler denemeyi önermektedir. Daha sonra bir kişinin daha esnek hale geldiğine ve genel olarak hayatını iyileştirecek çok sayıda fırsatı kullanabileceğine inanıyorlar.

Aşırı izin vermeyin

Popüler inanca göre, bir şeyden korktuğunuzda kesinlikle yapmalısınız. Aslında, bu tür bir yaklaşım bazı durumlar için geçerlidir, ancak aşırılıklara düşmek imkansızdır.

Şehrin en karanlık caddelerine yürüme korkusu varsa ve dezavantajlı bir bölgede yaşıyorsanız - boşuna kaderi kışkırtmayın.

Ve eğer utanıyorsanız, bir izleyicinin önünde bir konuşma yaparken veya bir şey için bir yabancıdan rica ediyorsanız, o zaman insanlarla çalışmak istersiniz - o zaman bu özel beceriyi uygulamanız gerekir. İç konforu hissedene kadar bunu yeterince yapın.

Genel olarak sağduyu unutmamalı ve daima riskleri hesaplamamız gerekir.

Yaş bir engel olamaz

Birçok insan, ergenlikte, bir birey yeni olan her şeyi daha iyi algıladığında, normal çerçeveden ayrılmanın daha kolay olduğunu düşünür. Tabii ki, bu konuda sağduyu var, ancak, bu durumu herkese aktarmak mümkün değildir.

Neden? Çünkü katı veya esnek iç sınırların yanı sıra gerçekliğe uyum derecesi de aslında pasaportta geçen yıl sayısına değil, daha yüksek sinirsel aktivite türüne bağlıdır.

Bu nedenle bazı insanlar ve daha genç yaşlarda artan muhafazakarlık gösterirken, diğerleri yaşlanmadan önce yeni şeyler öğrenir, farklı bilgileri kavrar ve kazandıkları değişikliklerden ve deneyimden memnun olur.

Kendinizi bu kadar şanslı olanların kategorisine atfetmeseniz bile, yine de her zamanki gibi normal çerçeveyi genişletmek için canınızı sıkmaz. Ne de olsa gerçek hayat tam olarak konfor alanımızın bittiği yerde başlar.

Konunun sonunda ilginç bir video izlemenizi tavsiye ederim:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send