Rüya yorumu

Ortodoks takvimine göre kilise oruç gözlemi - hangi tarihten

Pin
Send
Share
Send
Send


Ailemiz kelimenin geleneksel anlamıyla asla Ortodoks olmamıştır. Hepimiz - anne, baba, erkek kardeş ve ben - vaftiz edildik, bazen kiliseye gittik, ama çocukken kilisenin tatil günlerinde sadece Paskalya'yı hatırlıyorum.

Büyüdüğümde, anneannemin bazen oruç günlerini gözlemlediğini ve et yediğini, sağlık sorunları nedeniyle ya da bazı nedenlerden dolayı, her zaman düşündüğüm gibi değil, oruç tuttuğunu öğrendim. Gençliğimde, özellikle ilgilenmedim, sevgili anneannemin garip eksantriklikleri hakkındaki her şeyi suçladım ve oruç tutmanın tam olarak ne gün olduğunu bulamadım.

Anneanne gittiğinde annem direklerin dikkatini çekti. Buna ek olarak, zamanla, arkadaşlarımın çoğunun kilise direklerini izlemeye başladıkları ve böyle bir gözlemin, yavaş yavaş kullanılan bir tür moda trendi haline geldiği ortaya çıktı.

Aynı zamanda benim için ilginçleşti - tam olarak ne oruç tutuyor, ne tür bir Ortodoks mevkileri var, başlayıp bitince birbirlerinden nasıl farklılaşıyorlar. Ve en önemlisi, insanlar neden onları gözlemliyor? Kendinizi sınırlamak için ne garip bir arzu ve bunun anlamı nedir?

Bu gerçekten çok ilginç bir konudur ve düşünceli bir şekilde anlamanız gerekir. Birlikte yapmayı deneyelim.

Ortodoks orucu hızlı ve önemi nedir

Kilise oruç, bir süre için et yemek bir ret (“skoromna” olarak kabul edilir) kendi içinde ruh için bir tür yıkıcı tezahürleri ortadan kaldırmak için reddetti. Aslında, yiyeceklerden uzak durma, hatta bazen tamamlamadır.

Görevlerin asıl amacı birdir - ruhun kurtuluşu. Dahası, oruç, hem bedensel (bu sadece yemekten kaçınır) hem de manevi (bu oruç, herhangi bir eğlence veya eğlenceyi reddetmekten ve yalnızlıktan ibarettir) olabilir.

Her dinde, görevlerin uyumu kabul edilir, ancak en ciddi ve uzun olanları Hıristiyanlık ve İslam'da kabul edilir. Katoliklerin yanı sıra, Anglikan Kilisesi'ne bağlı olanlar, daha az önemli görevlere sahiptir.

Dini dogmaların dediği gibi, oruç tutmanın (hem fiziksel hem de ruhsal) birkaç anlamı vardır:

 • tövbe (günahların ödemesi olarak);
 • Dilekçe (bir şey için bir istekle Tanrıya dönme fırsatı olarak);
 • İsa Mesih'in taklidi (bu durumda, İsa'nın vahşi doğada oruç tuttuğu bir süre olduğu için 40 gün süren bir Oruçtur);
 • çilecilik, yani tutkulardan kurtulma;
 • kilise tatillerinden önce temizlik için oruç tutmak.

Gördüğümüz gibi, yemeğin reddedilmesi kendi başına değil, bazı hedeflere ulaşmak, hatta daha önce işlenmiş veya gelecek günahların ödemesi olarak bile kabul edilir.

Altı derece oruç

Söylediğimiz gibi direkler farklıdır ve buna göre, açlık dereceleri sözde farklılıklar göstermektedir. Biri söylenemez, münzevi postlar vardır ve hazırlıksız bir kişi için bile takip etmesi kolay olan oldukça basit olanlar vardır.

Toplamda altı tane “karmaşıklık” derecesi vardır:

 • sadece et içeren ürünlerin tamamen reddedilmesi, diğerlerinin kullanımına izin verilir ve yasaktır;
 • yumurta, et ve tüm süt ürünleri yasaktır, ancak balık ve balık ürünlerinin yanı sıra herhangi bir sebze mutfağının - hububat, salata vb.) yemek yasak değildir;
 • Yukarıdakilerden hiçbir ürüne izin verilmemektedir, ancak klasik vejetaryen mutfağı - yulaf lapası, salata, meyve yemek mümkündür. Ayrıca salataları bitkisel yağ ile doldurup şarap içebilirsiniz;
 • ayrıca, yağın şarapla reddedilmesi başlamaktadır. Aslında, yağ ilavesiz tahıl ve salata var;
 • kuru yiyecek Ekmek, su, kuru meyveler, kuruyemiş;
 • peki ve son olarak, yiyecek ve suyun tamamen reddedilmesi. Bu en katı postadır. Aslında, sadece buna kelimenin tam anlamıyla “post” denir. Gerisi daha uygun, benim görüşüme göre, "diyet" sözcüğü, ancak dinde böyle bir şey yoktur.

Bu arada, kilise, insanların kendilerini kademelere alıştırmasını gerektiriyor, çünkü sağlıklarına zarar vermeleri yasak, ya da en azından istenmeyen bir durum. Ve genel olarak, kilisede daima ılımlılık ve mizaç gerekir - her şeyde. Mesajlara uymak da bir endişe kaynağıdır.

Kilise takvimi isimlerinin isimleri

Görevler çok farklı, yeterince uzun (dediğimiz gibi, Lent 40 gün sürüyor) ve bir gün "haftalık" olarak adlandırılan çok kısa.

En çok günlük yazı, elbette, sadece Büyük. Bu yazı aynı zamanda Kutsal Beşinci Yüzyıl olarak da adlandırılır, çünkü İsa, Yahudinin çölünde aç kaldı.

Oruç'un başlangıcını tarih olarak söylemek zordur, çünkü başlangıcı belli bir tarihi olmayan Paskalya'ya bağlıdır. Paskalya düştüğü günün gece yarısından itibaren, Lent tam kırk gün sürer ve ardından hemen “acı haftası” - Kutsal Hafta izler. Böylece, Lent başladığında, her zaman tam olarak 48 gün sürer. Aynı zamanda, Çarmıha Gerilim, Ölüm ve İsa Mesih'in Mezarlığı günlerini içeren acı haftası için son gecenin gece yarısında sona ermektedir.

Kutsal havarilere Peter ve Paul'e adanmış başka bir yazı, daha doğrusu, vaazları ve ölümleri. Petrov Post ismini taşıyor. Bu görev, Trinity'den bir hafta sonra başlıyor.

Buna karşılık, Kutsal Üçlü Paskalya'dan tam olarak elli gün sonra kutlanır ve bu nedenle bu tatil Pentecost olarak da adlandırılır. Bu tatilden bir hafta sonra ve 12 Temmuz'a kadar Petrov görevine devam ediyor.

Tanrı'nın Annesine adanmış olan Hızlı Varsayım, 14-28 Ağustos tarihleri ​​arasında devam eder ve Noel 28 Kasım'da başlar ve sırasıyla Noel'de yani 7 Ocak gece yarısında sona erer.

Haftalık gönderilere gelince, her Çarşamba ve Cuma günleri geleneksel olarak düzenlenirler.

Gönderinin başlangıç ​​ve bitiş saati

Yayınlar takvim niteliğinde olup, gece yarısı başlar ve biter. Gönderi başladığında ve bittiği zaman, hangi tarihten itibaren somutsa, söylemesi her zaman mümkün değildir, çünkü her yıl Paskalya her gün farklı günlere düşer ve bu nedenle Petrov'un gönderisinin süresi, gönderinin başlama tarihi gibi farklı olabilir. Orucunun kaç gün sürdüğünü, yani ormanın zamanını söylemek daha kolaydır.

Eğer hesaplarsak, o zaman Petrov'un oruç süresinin uzunluğuna bağlı olarak yılda ortalama 200 oruç günü. Bazen biraz daha az, bazen - daha fazla… Yılda neredeyse günlerin yarısı, hatta daha fazlası yazıya düşer.

Et yiyen nedir

Kilise yasalarına göre, insanların et yemelerine izin verilen zamanlar vardır. Bu süreler genellikle bir gönderinin sonu ile sınırlandırılır ve Et Yiyenler olarak adlandırılır.

Gördüğünüz gibi, direklerin zamanını analiz ederek ilkbahar, yaz, sonbahar ve kışın düşer. En uzun olanı ilkbaharda başlar, sonra yerine Petrov'un yerine geçerek Temmuz ayında sona erer, sonrasında Uspensky orucunun düşüşe yaklaşması başlar ve nihayet Noel postası kış başlangıcına yaklaşır.

Noel'den Paskalya'nın ilk gününe kadar, sadece çarşamba ve cuma günleri haftalık gönderiler gözlenmelidir.

Buna göre et yiyiciler ayrıca ilkbahar, yaz, sonbahar ve kıştır.

İlkbaharda, Kilise'nin kurallarına uygun olarak, kişi Lent'in sonu ile Petrov'un başlamasından önce et ürünleri yiyebilir.

Petrov Fast sona erdiğinde, 12 Temmuz'dan sonra, Assumption Fast'den önce, yani 14 Ağustos'a kadar, hem et hem de süt ürünleri kullanabilirsiniz.

Varsayım orucu 28 Ağustos'ta sona ermektedir ve bundan üç ay sonra, yani 28 Kasım'a kadar, Noel orucu başladığında, et yemeyle ilgili herhangi bir kısıtlama yoktur. 28 Kasım - 7 Ocak tarihleri ​​arasında et ve balık yemek yasaktır.

Ve 7 Ocak'tan sonra Paskalya'nın kendisinden önce, herhangi bir yiyecek alımında da herhangi bir kısıtlama yoktur.

Unutmayın ki 40 gün veya daha uzun bir süre salata ve meyve yerseniz, sanki istemediğiniz gibi kızartma domuz etinden atlamak için yazının sonundan sonraki tam gün yapamazsınız. Bu sadece mideye zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda en üzücü sonuçları olabilir.

Çarlık Rusyası'nda, özellikle de kırsal kesimde oruç tutulduğunda, kesinlikle et yiyenlerin çocuk ölümleri arttığında hiç şüphe yok. Bir buçuk oruçtan sonra, haşlanmış yumurta yemek bile ölümcül olabilir.

Bu arada, cuma ve çarşamba günleri, yani oruç tutmanın geleneksel olduğu günlerde - et yiyenler için bu günler için bir istisna yapıldı. Yani, yaz ve sonbaharda et ve balık yiyemezsiniz, ancak ilkbaharda ve kışın yiyebilirsiniz. Yine de, kışın oruç tutma zorluğu verilen bazı imtiyazlar, Kilise halka verdi. Yazları, "aç" günleri geçirmek, kışın geçirmekten çok daha kolaydır.

Ayrıca “Omnivoröz Hafta” olarak da anılır - bunlar Paskalya'dan iki hafta önce başlayan günlerdir. Bu süre zarfında, güvenli bir şekilde herhangi bir ürüne sahip olabilirsiniz ve genellikle oruç tutma günleri, haftalık oruç tutma bile olsa gözlemlemiyorsunuz.

Açıkçası, bu şekilde, vücut uzun bir Oruç'ta hazırlanır. Yine de vejeteryan olmayanlar için neredeyse hiç hayvansal protein harcamak neredeyse elli gündür.

Kış et yiyici Rus köylerinde köylüler için gerçek bir muamele idi, çünkü sonbaharın sonlarında hayvanların katledilmesi ve köylülerin ailelerinde etin en sonunda masaya çıkması kesindi.

Sonuç

Öyleyse, kilise takvimi üzerine gönderileri incelemeye başladığımda geldiğim ana şey şu şekilde:

Pin
Send
Share
Send
Send