Rüya yorumu

Dünyanın Farklı Ülkelerinde Yeni Yıl Kutlaması

Pin
Send
Share
Send
Send


Yeni Yıl, bütün aileyi bir araya getiren ve onunla bir harikalar atmosferi çeken ve yeni başarılar için umut veren muhteşem bir tatil. Ülkemizde, Yeni Yıl'da geleneksel geleneklere göre köknar ağacı kurulup oyuncaklarla dekore edilmiş, bir Olivier havzası hazırlanır ve chiming saati için kullanılan şampanya ile doldurulur. Ve diğer ülkelerde Yeni Yılı nasıl kutlarsınız? Bu sorunun cevabını istiyorsanız, bu materyali size okumanızı tavsiye ederim.

Yeni Yıl Günü'nün bir çok dünya devletinde nasıl kutlanacağı?

İtalya

Yılbaşı İtalyanları altıncı kutladı. Takip eden 12 ay boyunca şansa eşlik edebilmek için, tatil öncesi İtalyanlar evlerinden eski eşyaları fırlattılar. Bu doğrudan Yılbaşı Gecesi'nde yapılır ve evlerdeki pencerelerden doğrudan şeyler fırlatılır.

Sıcak İtalya sakinleri, çöplerden arındırılmış olan alanın yakında yeni şeyler tarafından işgal edileceğine dair inançlıdır.

Festival masası geleneksel olarak fındıkları, mercimekleri ve üzümlerle doludur ve bu sağlıkla refahı simgelemektedir.

Ekvador

Ekvator’da Yeni Yıl’ın gelişi dikkat çekiyor: bebekler geceleri 12’de orada yanıyor, bu harekete bir çeşit "ağlayan dullar" (onlara "yeterince iyi olmayan eşler") eşlik ediyor. Genellikle, “dullar”, kadın giyim ve peruk ile makyajın ayrıntılarını giyen erkeklerdir.

Ek olarak, Ekvador’un Yeni Yıl inançları için özel bir planları var:

  • Çanları altında çok fazla seyahat etmek isteyenler, etraflarında büyük bir çanta veya valiz tutarken, evlerinin etrafında koşmalılar;
  • Yeni yılda servet hayal? Saat tam 12: 00'de sarı bir iç çamaşırı giy;
  • eğer ruh eşinle tanışmak istersen - kırmızı tonların iç çamaşırını kullan;
  • ve bütün sıkıntılarını eski yıllara bırakmak için, Ekvador halkı dağlara dağılması gereken bir bardak su attı.

İsveç

İsveç'in küçük sakinleri, tatil beklentisiyle, ışık metresi - Lucia'yı seçmelidir. Beyaz tonlu bir elbise giymiş, saçlarının üzerine kesinlikle mumların yakıldığı bir taç kuruluyor.

Lucia'nın görevi çocukları ve evcil hayvanları memnun etmek için onları hediye olarak sunarak. Yılbaşı Gecesi'nde konutlar kapanmaz ve fenerler yardımıyla tüm sokaklar aydınlık bir şekilde aydınlatılır.

Güney afrika

Burada Yeni Yıl ritüelleri İtalyan olanlara çok benziyor - örneğin, Güney Afrika'nın başkenti Johannesburg'da, yılın ana gecesinden eski hale gelenlerden kurtulmak yaygındır.

Bu geleneğin çok fazla rahatsızlık verdiğine dikkat edilmelidir - örneğin, Hilbrow mahallesi polis tarafından engellenmiş durumda, çünkü televizyonlar ve buzdolapları gibi büyük boyutlu cihazların camlardan fırlatılması nedeniyle araçlara yönelik bir tehlike var.

İngiltere

Yılın ana gecesi İngilizler, eski masallarda fikirleri ödünç alınan çocuk sahneleriyle uğraşmaya başladılar. Tüm bunlara mutlaka masal karakterleri eşlik ediyor: Bozukluk Efendisi, At Hobi, Hare March, Humpty Dumpty ve diğerleri.

Uyuyacak olan çocuklar, Noel Baba'nın geceleri hediye getireceği özel bir tabak bırakıyorlar ve eşekleri beslemek için ayakkabılar samanla dolduruluyor. Yeni Yıl'ın geldiği gerçeği hakkında, önce sessizce arayarak ve ardından hacmini artırarak zili bilgilendirecektir.

İngiltere'ye ilginç bir Yılbaşı ritüeli, sevenler için sunulmaktadır: eğer bir çift gelecek yıl ayrılmadan yaşamak isterlerse ökseotu dalı altında birbirlerini öpmeliler.

Yeni Yıla gelen misafirlere neler davrandı? Hindi kestane, soslu kızarmış patates, kızarmış Brüksel lahanası, etli turtalar, puding, tatlılar ve meyveler.

İskoçya

Burada Yeni Yıl kutlamaları "Hogmani" olarak bilinir. Sokakları, Robert Burns tarafından yazılan İskoç halk şarkılarının sesleriyle doludur. Bir başka gelenek de katranla varillerin yanması ve sokaklarda şans, Yanan, Eski Yıla veda ve Yeni Yıl'ın çekiciliğine işaret ediyor.

Ve yaklaşan yılın şanslı olup olmayacağını bulmak için, İskoçyalılar yeni yılda evlerini ilk ziyaret edenleri izliyorlar. Bu siyah saçlı daha güçlü seks temsilcisi ise, önümüzdeki 12 ay çok şanslı olacağa benziyor.

Konuklar, şömineye atılan kömür stoklarını getirmelidir. Ve çan seslerine göre kapılar çok geniş açılıyor - bu eylem sayesinde Eski serbest bırakılıyor ve Yeni Yıl da yolunda.

İrlanda

İrlanda'da Yeni Yıl sadece eğlence değil, dini meselelerle ilgili. Bu temelde, bu olaydan önceki gece, Mary ve Joseph'in kaybolmasının yolunu göstermek için tasarlanmış, pencere çerçevelerinin yanında yanan mumlar bırakmak gelenekseldir.

Ev hanımları özel bir muamele yapar - tohum keki ve aile üyelerinin her biri kendi pastalarına güvenir. Ek olarak, Noel, Yeni Yıl ve Epifani için üç puding hazırlamak gerekir.

Kolombiya

Burada, her şey Eski Yıl'da ortaya çıkıyor, insanlar arasında uzun bacaklarda dolaşıyor ve çocukları eğlendirici masallarla eğlendiriyor. Havai fişek fırlatma ustası.

Yeni Yıldan önce, Kolombiyalılar bir geçit töreni yapmak zorundalar (kukla palyaçoları, cadılar ve arabaların çatısına oturan ve Candelaria sokakları tarafından taşınan diğer karakterler - en eski şehir alanı).

Vietnam

Vietnamlılar, 21 Ocak - 19 Şubat arasındaki dönemdeki ay takviminden başlayarak Yeni Yıl'ı kutlarlar. Tatil masaları çiçek aranjmanları ile dekore edilmiştir. Ve Yeni Yıl gecesi, ülkede yaşayan insanlar birbirlerini şeftali dallarıyla memnun ediyorlar. Akşam geldiğinde - parklarda, bahçelerde veya sokaklarda, aileler tarafından toplanan yangınları yapmak gelenekseldir. Ateşde, çoğunlukla pirinçten çeşitli yemekler hazırlanır.

Yılbaşı Gecesi, tüm kavgalara ve eski çatışmalara elveda demeli. Vietnam halkı tüm evlerin tanrıların yaşadığı ve Yeni Yıl gecesi cennete uçtukları, burada yaşayanların davranışlarını ve iyi ya da kötü işlerini anlattıklarına inanıyorlar.

Nepal

Nepaller Yeni Yılı geceleri değil, bütün diğer uluslar gibi, şafakta kutlarlar. Ayın dolu olduğu geceden itibaren, Nepal halkı büyük şömineler yapar ve artık ihtiyaç duymadıkları her şeyi yakar.

Renklerin zaferi sabah geliyor: alışılmadık bir desenle kendini dekore etmesi gerekiyor. Sonra dansı ve şarkıları takip et.

Fransa

Fransa'da, Yeni Yıl büyücüsü Per Noel olarak adlandırılır - görevi, Yeni Yıl gecesi eve gelmek ve küçük ayakkabılara hediyeler sunmaktır. Bir turtada pişirilen fasulyeyi keşfeden şanslı, "fasulye kralı" olur ve etraftakilerin hepsinin talimatlarını yerine getirmesi zorunludur.

Finlandiya

Bu soğuk durumda, ana kış tatili Noel'dir (25 Aralık'ta kutlanır). Noel gecesi, bir tür Büyükbaba Frost, Lapland'daki evlere ulaşır ve çocukları büyük bir yılbaşı hediyesi sepetiyle memnun eder.

Yeni Yıl'a gelince, Noel'i basitçe kopyalar: bütün ailenin, çeşitli yiyeceklerin tuttuğu masanın etrafında toplanması beklenir ve Finler, erimiş balmumu ve su yardımıyla gelecek hakkında tahminde bulunurlar.

Almanya

Noel Baba tarafından temsil edilen Alman Noel Baba, yılın ana gecesinde eşeğin çocuklarına gelecek. Çocukların yatmaları ve Yeni Yıl hediyeleri için masaya bir tabak bırakmaları gerekir.

Küba

Kübalılar, Krallar Günü olarak adlandırılan çocuklar için Yeni Yıl'ın ayrı bir versiyonuna sahiptir. Çocuklara Yeni Yıl armağanlarının Baltasar, Gaspard ve Melchor adlı Büyücü Krallar tarafından getirildiğine inanıyorlar. Sonuncusu, en içten arzuları olan mesajlardır.

Yılbaşı gecesi arifesinde hala Küba sakinleri, evdeki tüm kaplara su döktüler ve gece saat on ikide pencereden dışarı döktüler. Bu ritüel, Yeni Yıl'ın su kadar parlak ve saf olması arzusunu simgeler.

Ayrıca, çan seslerine göre, Kübalılar bütün yıl nezaket, uyum, barış ve refah içinde yaşamak için on iki üzüm yemeye çalışır.

Panama

Panama'daki Yılbaşı Gecesi, geleneğe göre, çan çalmaya başlar, ayrıca araba sirenleri de açılır. Aynı anda eyalette yaşamak, çok yüksek sesle bağırmak ve eldeki herşeyi vurmak için gereklidir. Bu kadar eğlenceli bir şekilde, Panamanlılar yaklaşmakta olan Yeni Yılı cajole ediyor.

Macaristan

Macarlar arasında başka ilginç bir kutlama da göze çarpmaktadır - Yeni Yılın ilk anlarında ıslık çalıyorlar, parmaklarıyla değil, küçüklerinin ıslıklarını kullanıyorlar. Bu eylem nedeniyle, kirli güçlerin evden uzaklaştırıldığına ve refahın iyi şansa yakalandığına inanıyorlar.

Birmanya

Birman Yeni Yılı, 12-17 Nisan tarihleri ​​arasında değişiyor. Özel bir düzen, vatandaşlara tatilin kesin tarihi hakkında bilgi verirken, kutlama üç gün boyunca kutlanır.

Eski Birmanya inanışları, zaman zaman birbirleriyle eğlenmek için gökyüzünün kenarına hareket eden yıldızlarda yaşayan tanrıları anlatıyor: bu zamanda sağanak yeryüzünde başlıyor - mükemmel bir hasat sembolü.

Burma sakinlerinden yıldız ruhlarının iyiliğini elde etmek için her yıl özel bir halat çekme yarışması düzenlenir. Yarışmaya erkekler katılıyor ve çocukları olan kadınlar alkışlarla onları destekliyor.

İsrail

İsrailliler arasında Yeni Yıl tatili (Roş Aşana) Eylül ayının başlarında (Tishrei) kutlanır. Aynı zamanda, Rosh Hashanah, evrenin yaratılışının yıldönümü ve Tanrı'nın krallığının başlangıcıdır.

Yeni Yıl'da böyle bir kutlama dini sembolizmi olduğu düşünülürse İsrailliler şiddetle dua ediyor. Kutlamadan önce bile, geleneksel olarak, kişi özel yemek yemelidir: elmalar, bal, nar, balık. Her öğünde kısa bir dua servisi eşlik eder.

Hindistan

İlginçtir ki, Hindistan'da Yeni Yılı kutlamak farklı mevsimlere düşer.

  • Yaz aylarında - Lori kutlaması. Önünde, evlerde saman ve hurda olan ağaçların kuru dalları toplanır. Gecenin gelmesiyle birlikte, dans etmek ve şarkı söylemek alışılmış olduğu şömineler yanar.
  • Sonbahar zamanı - ışıklar Diwali bir festival olmalıdır. Daha sonra evlerin çatıları ve pencere pervazları, Yeni Yıl gecesi yanmakta olan yüzlerce lamba ile sabitlendi. Kızların yanan ışıkları olan su üzerinde küçük tekneler kullanmasına izin verilir.

Japonya

Yükselen Güneş Ülkesi sakinlerinin Yeni Yıl'ı yeni olan her şeyde kutlaması bekleniyor: yerel inançlara göre, bu gelecek 12 ay boyunca sağlık ve şans garantisi olacak. Geceleyin küçük Japonlar, teknelerle ve yedi masal büyücüyle (mutluluğu patronize eder) yastığın altına saklarlar.

Kutlama için Japon şehirleri, buz sarayları ve çeşitli kar kompozisyonları yardımı ile dekore edilmiştir.

Devletin resmen Yeni Yıl'a geldiği gerçeği hakkında, yüz sekiz zil sesi hakkında bilgi verildi. Aynı zamanda, eski bir inanç, her darbeyle bir insan tutkusunun öldüğünü söyler (ısırganlık, saldırganlık, aptallık, anlamsızlık, kararsızlık ve kıskançlık ile temsil edilir), her yardımcının zilin çaldığına göre 18 farklı gölgeye bölündüğü söylenir.

Yeni yılın ilk anlarında önümüzdeki 12 ayda başarılı olabilmek için gülmek önemlidir. Buna ek olarak, eve mutluluk çekmek için, Japonya halkı evlerini bambu ve çam dallarıyla süsleyerek, uzun ömürlerini aslına uygun şekilde kişileştiriyor. Ayrıca, özel mochi toplarını süsleyen, bir Yeni Yıl ağacı - motibana oluşturan dallar düzenlerler.

Labrador

Bu ülkede, geçen yılki hasattan şalgam, Yeni Yıl kutlamaları için kurtarıldı. İçten oyulmuş, içine yanan mumlar yerleştirilmiş ve küçüklere verilmiştir. Ayrıca neşeli tatil şarkıları söylendi.

Çek Cumhuriyeti ve Slovakya

Çekoslovakya'da Büyükbaba Frost'un ulusal versiyonu - Mikulas. Kabarık bir kürk manto giymiş, uzun bir şapka ve arkasında bir kutu bulunan komik bir karakter. Çocukların kim bütün yıl boyunca iyi davrandı - kesinlikle Mikulas'tan tatil hediye alacaklar.

Hollanda

İşte Noel Baba için gemi nakliyesi. Bu durumda, çocuklar sürprizlerle ve elbette hediyelerleriyle ilginç şakalar yapmak için iskelede sihirbazı bekliyorlar.

Afganistan

Afganistan'daki Yeni Yıl (Navruz) sayısı 21 Mart. Bu tarihte, tarımsal iş yapmaya başlamak alışılmış bir durumdur. Festivalin eğlence etkinliklerinden - hilelerle eğlenceli bir fuarın açılması, ip üzerinde yürüme, müzik ve diğer eğlence.

Çin

Bu Asya devletinde, Buda'yı yıkama geleneği bugün hala kullanılmaktadır. Tüm Budist heykelleri dini yerlerde yıkamak zorunludur (su dağ kaynaklarından alınır). Çinliler, yakın çevreleri tatil için onları tebrik ettiğinde kendilerine su dökmesi gerekiyordu. Bu nedenle, Sokaklarda Yeni Yıl tarihinde, tek bir kişiyle kuru bir elbise içinde buluşmak imkansızdır.

Tatil tarihi gelince, Çin'de her seferinde farklı, ancak 21 Ocak ile 20 Şubat arasındaki zaman aralığı ile sınırlıdır.

İran

İranlılar, Mart ayının yirmi saniyesi gece yarısı Yeni Yıl kutlamalarına katılıyorlar. Bu durumda, Yeni Yılda av tüfeğinden ateş açma geleneği var. Aynı zamanda, ülkenin bütün yetişkin sakinleri, gelecek 12 ay boyunca refahlarını ve şanslarını sembolize eden gümüş paraları ellerinde tutmaları gerekiyor.

Ertesi sabah, eski seramiklerin tüm eşyaları geleneksel olarak kırıldı ve bunun yerine yenilerini kullanıyorlar.

Bulgaristan

Vanga anavatanında, yılın en önemli gecesinde, bütün aile cömertçe döşenmiş bir masa etrafında toplanmalı ve tüm meskenlerde ışıklar üç dakika kısılmalı. Bu neden yapılır? Ülkenin geleneklerine göre, Yeni Yıl öpücüğüne ayrılan zamandır (hiç kimsenin kiminle öpüştüğünü kimse bilemez).

Yunanistan

Yunanlılar, geleneksel şarap veya kek şişeleriyle değil, ev eşiğine attığımız büyük bir taşla, aşağıdaki özdeyişle: “Sahibinin serveti bu taş kadar ağır”

Büyük bir parke taşı bulmak imkansız olduğunda, onunla birlikte küçük taşlar kullanılır. Sonra konuşma değişiyor ve şöyle geliyor: "Böylece sahibinin gözündeki diken bu çakıl taşı kadar sefildi."

Sonunda

  • Yeni Yıl kutlamalarını dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde kutlamanın geleneksel olduğu sonucuna varılabilir.
  • Noel gelenekleri birbirinden farklıdır, ancak anlamları genel kalır: geçmişin sorunlarından kurtulma ve yaşamınıza mutluluk, şans ve şans çekme.
  • Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun, bu Yeni Yılı kutlayacaksınız - asıl mesele, gerçek bir Yeni Yıl havasında ve en iyi şekilde inanca sahip olmanız!

Yeni Yıl gelenekleri hakkında daha fazla bilmek ilginç? Ardından aşağıdaki videoyu izleyin:

Marissa

Pin
Send
Share
Send
Send